Femvertising: Reklamda değişen kadın temsilleri üzerine bir araştırma
Femvertising: A study on changing representation of women in advertising
- Tez No: 938649
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UFUK GÜNDOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Çalışmaları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 237
Özet
Medya ve reklamlar, birey ve toplum yaşamı üzerinde çeşitli etkilere sahiptir. Modern yaşamın kaçınılmaz bir parçası olan reklamlar, toplumsal cinsiyet kalıp yargılarının ve geleneksel cinsiyet rollerinin inşa edilmesi ve yeniden üretilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Reklam tarihi boyunca kadın temsillerinin sıklık ile indirgemeci ve stereotipik bir şekilde annelik, eşlik ya da cinsel bir obje rolleri ile sınırlandırılmış, bu durum toplumsal cinsiyet eşitsizliklerinin pekişmesine yol açmıştır. Ancak son on yılda femvertising akımının etkisi ile beraber reklamlardaki kadın temsillerinde belirgin bir dönüşüm yaşanmaya başlamıştır. Femvertising uygulamaları doğrultusunda reklamlarda kadın temsilleri güçlü, bağımsız ve aktif bireyler olarak temsil edilmeye başlanmış; özel alandan kamusal alana, edilgenlikten aktifliğe, bağımlılıktan bağımsızlığa evrilen bir temsil biçimi giderek görünür hale gelmiştir. Bu çalışma, femvertising uygulamalarını benimseyen markaların, kadınları hangi görsel ve dilsel unsurlar ile temsil ettiğini keşfetmeyi amaçlamaktadır. Ronald Barthes'ın göstergebilimsel çözümleme yöntemi kullanarak gerçekleştirilen araştırmada Beko'nun“Kadının İşi, Gücü”, Sabancı Vakfı'nın“Hangi Yüzyılda Yaşıyoruz?”ve Molped'in“Bu Kız”reklam filmleri incelenmiştir. Analiz sürecinde düzanlam, yananlam ve mit katmanları derinlemesine ele alınarak reklamlardaki kadın temsillerinin reklam filmlerindeki dönüşümüne ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu çalışma, nitel araştırma yaklaşımı kapsamında kadın temsillerinin dönüşümüne yönelik yeni bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır. Çalışmanın bulguları doğrultusunda femvertising uygulamaları ile kadın temsillerinin geleneksel temsillerden aktif, bağımsız ve özgür kadın temsillerine evrildiği, reklam mesajlarının toplumsal cinsiyet eşitliğini destekleyen bir yaklaşıma sahip olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Media and advertising have various impacts on individual and societal life. As an inevitable part of modern life, advertisements play a significant role in constructing and reproducing gender stereotypes and traditional gender roles. Throughout the history of advertising, women have frequently been represented in a reductive and stereotypical manner, confined to roles such as motherhood, companionship, or sexual objects, reinforcing gender inequalities. However, over the past decade, the influence of the femvertising movement has led to a noticeable transformation in the representation of women in advertisements. Within the framework of femvertising practices, women in advertisements have increasingly been portrayed as strong, independent, and active individuals, shifting from private to public spheres, from passivity to activity, and from dependency to independence. This study aims to explore how brands adopting femvertising practices represent women through visual and linguistic elements. Utilizing Ronald Barthes' semiological analysis method, the research examines three advertisement films: Beko's“Kadının İşi, Gücü”, Sabancı Vakfı's“Hangi Yüzyılda Yaşıyoruz?”, and Molped's“Bu Kız”. Through an in-depth analysis of denotation, connotation, and myth layers, the study seeks to shed light on the transformation of women's representations in advertisements. Adopting a qualitative research approach, this study offers a new perspective on the evolution of women's representations in advertising. The findings reveal that through femvertising practices, women's portrayals have shifted from traditional representation to images of active, independent, and liberated women. Furthermore, advertisement messages have adopted an approach supporting gender equality.