Determinants of energy intensity: A panel data analysis
Enerji yoğunluğunun belirleyicileri: Bir panel veri analizi
- Tez No: 938671
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSTEMİ BERK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez, farklı ülke gruplarında enerji yoğunluğunun belirleyicilerini panel veri analizi yöntemiyle incelemektedir. Enerji yoğunluğu, bir birim GSYİH üretmek için gerekli olan enerji miktarı olarak tanımlanır ve ekonomik büyüme ile enerji kullanımı arasındaki ilişkiyi anlamada önemli bir göstergedir. Çalışmanın amacı, enerji yoğunluğunu etkileyen temel faktörleri belirlemek ve teknolojik ilerlemenin hem yenilenemeyen hem de yenilenebilir enerji kaynakları üzerindeki etkilerini değerlendirmektir. Toplam enerji kullanımı bu iki kategoriye ayrılarak analiz edilmiş, böylece enerji yoğunluğunun belirleyicilerine dair daha derinlemesine bir bakış sunulmuştur. Elde edilen bulgular, sürdürülebilir ekonomik kalkınmayı teşvik etmek ve ekonomik büyümeyi kaynak kullanımından ayırmak isteyen politika yapıcılar için değerli bilgiler sunmaktadır. Bu çalışmanın motivasyonu, Avrupa Yeşil Mutabakatı'nın hedefleri ve küresel iklim değişikliğiyle mücadele çabalarıyla örtüşmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the determinants of energy intensity through panel data analysis conducted across different country groups. Energy intensity, defined as the amount of energy required to produce a unit of GDP, is a critical measure in understanding the relationship between economic growth and energy use. The study aims to identify the key factors that influence energy intensity and to examine the specific effects of technological progress on both nonrenewable and renewable energy sources. By disaggregating total energy use into these two categories, the study provides a deeper understanding of the drivers of energy intensity. The findings offer valuable guidance for policymakers seeking to promote sustainable economic development and to decouple economic growth from resource use. The motivation for this study aligns with the objectives of the European Green Deal and broader global efforts to address climate change.