Yerel yönetimlerde etkili iletişim bağlamında belediyelerin sosyal yardım ve sosyal hizmet etkinliklerinin duyurularında sosyal medyanın rolü
The role of social media in announcements of social aid activities of municipalities in the context of effective communication in local governments
  1. Tez No: 938691
  2. Yazar: ŞEYMA COŞKUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLNUR IŞIKLAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Sanatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Teknoloji ve bilişim yüzyılı olarak da adlandırılan çağımızda her geçen gün değişip çeşitlenen yeniliklerle bir başka güne uyanan insan için günden güne farklılaşıp dönüşen dünyada, varlığını fark etmesi, başkalarına fark ettirmesi bu doğrultuda da anlamlandırabilmesi; ancak bu anlamın yaratılmasına etkin katılımıyla mümkün olabilmektedir. İletişim kavramı geçmişten günümüze toplumların gelişiminde önemli bir rol üstlenmiştir; ancak yirminci yüzyılın sonlarından başlayarak yaşantımızda önemli bir yer edinen internet ve bu doğrultuda sosyal medya kavramı diğer birçok alanda olduğu gibi iletişim kuramlarına da farklı tanımlar getirmiştir. Çalışmamızda değişip dönüşen iletişim kavram ve tanımları sonrasında Yerel Yönetimlerin bu doğrultuda belediyelerin mesajlarını iletmelerinde sosyal medyanın rolü ve bu doğrultuda sosyal medya mesajlarının hedef kitlelerine ne derece ulaştığını ve hedef kitlenin alımladıkları mesajları ne derece anlamlandırabildiğini incelemeye ve bu doğrultuda internet iletişiminde etkili iletişim ve ikna kavramlarını açımlamaya çalıştık.
Özet (Çeviri)
In the age where we have emerged as the century of technology and informatics, the continuity of the day is different for the person who wakes up another day with the innovations that change and diversify day by day, and the continuity of the day is different, and not noticing it can be interpreted in this direction; This is only possible by activating the creation of meaning. The concept of communication has played an important role in the development of societies from past to present; However, the concept of the internet and social media, which has gained an important place in our lives since the end of the twentieth century, has brought different definitions to communication theories, as in many other fields. In our study, after the changing and transforming concept of communication and its definitions, we tried to examine the role of social media in conveying the messages of the municipalities and the extent to which social media messages spread to the target audiences and to what extent the data received by the audiences can be meaningful and to open the concepts of effective communication and persuasion in internet communication.