The role of technology discourse in authoritarianism and populism: The case of Turkey after 2018
Otoriterlik ve populizmde teknoloji söyleminin rolü: 2018 sonrası Türkiye örneği
- Tez No: 938692
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN BALABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez, Türkiye'yi örnek bir vaka olarak ele alarak, otoriterliğin son dönemdeki yükselişi bağlamında teknoloji söyleminin rolünü incelemektedir. Tez, teknolojiyi kaçınılmaz teknik bir ilerleme olarak değil, otoriter rejimlerin ve liderlerin iktidarlarını pekiştirmek ve meşruiyet sağlamak için kullandığı, populist bir strateji çerçevesinde şekillenen söylemsel bir alan olarak ele almaktadır. Tez, teknoloji anlatılarının, devlet öncülüğündeki farklı ölçeklerdeki stratejiler üzerinden, kalkınma, modernleşme, ulusal egemenlik, ulusal gurur ve bağımsızlık gibi tahayyüllerle nasıl kurumsallaştığını anlamayı hedeflemektedir. Bu bağlamda, Türkiye örneği otoriterleşme ekseninde teknoloji söyleminin rolünü analiz etmek için özgün bir zemin oluşturmaktadır. Son yirmi yılı aşkın süredir Türkiye, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) yönetimi altında önemli bir dönüşüm geçirmiştir. Tez, Türkiye'de 2018 yılında Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte bu dönemin, AKP'nin popülist stratejilerinde rejim tasarımı bağlamında bir dönüşüm temsil ettiğini ve özellikle teknolojiye yönelik siyasi ve ideolojik bir vurgunun öne çıktığını iddia etmektedir. Bu süreç, AKP'nin kent temelli stratejesi üzerine kurulan hegemonyasının çözülüşü ve otoriterleşme süreciyle birlikte iktidarın popülist söyleminde yaşanan değişimle ilişkili biçimde ele alınmaktadır. Bu doğrultuda araştırma, AKP'nin teknoloji söylemini 11. Kalkınma Planı'nda (2019-2023) açıklanan“Milli Teknoloji Hamlesi”üzerinden otoriter yönetimi bağlamında ele almakta ve bunu popülist bir siyasi strateji olarak tartışmaktadır. AKP'nin teknoloji temelli stratejisi, rejim tasarımının bir parçası olarak teknolojiyi merkeze alan popülist bir söylem aracılığıyla 'millet'i yeniden tanımlamıştır. Popülist stratejinin çok ölçekli etkileşimi ise 'lider', 'parti' ve 'millet'i Milli Teknoloji Hamlesi çerçevesinde, yeni rejimi meşrulaştırak seçmen desteği sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the role of technology discourse in mobilizing a populist strategy within the recent rise of authoritarianism by focusing on post-2018 Turkey as a case study following the regime change. Rather than viewing technology as inevitable progress, the research frames it as a discursive field shaped by populist strategies employed by authoritarian leaders to consolidate their power and secure legitimacy. By focusing on the multi-scalar articulation of technology narratives, the thesis aims to understand how technology becomes embedded in state-led populist imaginaries of progress, modernization, development, national sovereignty, national pride and independence. In this regard, The Turkish case presents a significant point of analysis to examine the role of technology discourse within the context of authoritarianism. Over the past two decades, Turkey has undergone a significant transformation under the AKP governments. The thesis claims that the transition to the Presidential Government System in 2018 marked a regime shift while the new regime constituted its political discourse on technology around“National Technology Initiative”, declared in the 11th development plan (2019-2023). This shift is examined in relation to the crumbling hegemony led by the AKP's urban-based strategy and the change of its populist discourse during a gradual shift toward authoritarianism. AKP's technology-based strategy reframed 'the nation' through a populist discourse centered on technology as part of the regime design while the multi-scalar interplay of the populist strategy intertwines 'the leader', 'the party', and 'the nation' around the National Technology Initiative to legitimize the new regime and mobilize electoral support.