Gamified writing: An investigation into its impact on motivation and achievement of English preparatory students
Oyunlaştırılmış yazma: İngilizce hazırlık öğrencilerinin motivasyonu ve başarısı üzerindeki etkisinin araştırılması
- Tez No: 938690
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLÜMSER EFEOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Yazma, bilişsel ve psikolojik gereksinimleri nedeniyle ikinci dil ediniminde en zor becerilerinden biri olarak kabul edilir (Hyland, 2003). Yazma becerisinin kazanılmasında psikolojik bir faktör olan motivasyonun önemi büyüktür (Sabti vd., 2019). Eğitimciler motivasyonu artırmak ve sürdürmek için yenilikçi yöntemler aramaktadırlar. Bunlar arasında eğitim de dahil olmak üzere çeşitli alanlarda yaygın olarak çalışılan oyunlaştırma da yer almaktadır (Kam ve Umar, 2018). Dil öğretiminde oyunlaştırma üzerine çok araştırma yapılmasına rağmen, yazma motivasyonu ve başarısı üzerindeki etkisine sınırlı derecede ilgi gösterilmiştir. Literatürdeki bu boşluğu göz önünde bulunduran mevcut çalışma, ön-son başarı testleri, Akademik Yazma Motivasyon Anketi (Payne, 2012) ve bir odak grup görüşmesi kullanarak karma yöntemli bir tasarımla oyunlaştırmanın İngilizce hazırlık okulu öğrencilerinin yazma motivasyonu ve başarısı üzerindeki etkisini araştırmayı amaçlamaktadır. Çalışmaya bir devlet üniversitesinde öğrenim gören İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen B1 seviyesindeki 61 Türk öğrenci katılmıştır. Çalışma altı haftalık bir süre boyunca uygulanmıştır ve dört haftalık müdahale süreci boyunca deney grubundaki katılımcılardan sınıf içi çalışmaları ve ödevleri tamamlamaları istendi ve puanlar, rozetler ve haftalık liderlik tabloları kullanılarak bu görevleri tamamlamaları teşvik edilmiştir. Nicel veriler bağımlı örneklem t-testleri ile analiz edilmiştir. Genel yazma motivasyonu sonuçları deney grubunda istatistiksel olarak anlamlı sonuçlar göstermiştir (p < 0.05) ve motivasyonel kavramlar olan Keyif, Öz-Yeterlik ve Çaba deney grubunda anlamlı şekilde artmıştır. Deney grubunun yazma başarısı için t-test sonuçları istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p < .05). Kontrol grubunda ise herhangi bir fark gözlenmemiştir. Nicel verileri üçgenlemek için odak grup görüşmesi yoluyla nitel veriler toplanmıştır. Braun & Clarke'ın (2006) çerçevesine göre yürütülen tematik analiz, nicel sonuçları destekleyen sonuçlar ortaya koymuştur. Hem nicel hem de nitel veriler, oyunlaştırmayı içeren müdahalenin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen katılımcıların yazma motivasyonu ve başarısı üzerinde olumlu etkileri olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Writing is considered one of the most challenging skills in second language acquisition (SLA) due to its cognitive and psychological demands (Hyland, 2003). Motivation, a psychological factor, is crucial in acquiring writing skills (Sabti et al., 2019). Educators have been seeking innovative methods to promote and sustain motivation. Among them is gamification which has been widely studied in various fields, including education (Kam & Umar, 2018). Despite numerous studies in language teaching, the impact of gamification on writing motivation and achievement has received limited attention. Considering the gap in the literature, the current study aims to investigate the impact of gamification on writing motivation and achievement of English preparatory school learners with an embedded mixed-methods design utilizing the Academic Writing Motivation Questionnaire (Payne, 2012), achievement tests, and a focus group interview. 61 B1-level Turkish EFL learners at a state preparatory school participated in the study. The study was implemented across a six-week period and during the four-week intervention procedure, participants in the experimental group were asked to complete in-class work and homework assignments and they were encouraged to complete these tasks with the incorporation of points, badges, and weekly leaderboards. Quantitative data was analyzed through paired samples t-tests. General writing motivation results demonstrated statistically significant results for the experimental group (p < 0.05) and motivational constructs Enjoyment, Self-Efficacy, and Effort significantly increased in the experimental group. The t-tests revealed statistically significant results for the experimental group's writing achievement (p < 0.05) while no differences were observed in the control group. Qualitative data were collected to triangulate the quantitative data through a focus group interview. The thematic analysis conducted according to Braun & Clarke's (2006) framework yielded results supporting the quantitative results. Both quantitative and qualitative data indicated that intervention involving gamification had positive impacts on participants' motivation and achievement in the EFL setting.