Batılı distopik romanlarda gelecek tasavvurları ve gerçeklik algısı - Biz, Cesur Yeni Dünya ve 1984 örnekleri
Future visions and perception of the reality in western dystopian novels - Examples of We, Brave New World and 1984
  1. Tez No: 938693
  2. Yazar: SİNAN CERAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERDİ SELİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu tez, distopik edebiyatın mihenk taşları arasında yer alan Biz, Cesur Yeni Dünya ve 1984 romanlarında geleceğe dair tasavvurları ve gerçeklik algısının nasıl şekillendiğini incelemektedir. Çalışma, distopya kavramının tarihsel gelişimini ele alarak, postmodern çağın çöküşe uğrattığı modern ütopyaların yerine nasıl yeni distopik anlatılar oluşturduğunu tartışmaktadır. Zamyatin'in Biz romanında totalitarizmin mutlak hâkimiyeti, bireyin silikleşmesi, gözetim toplumunun mahremiyet üzerindeki etkileri ve özgürlük-mutsuzluk ikilemi gibi temalar incelenmiştir. Huxley'in Cesur Yeni Dünya romanında ise, insan doğasının manipülasyonu, aile kurumunun ortadan kaldırılması, bireyin haz ve tüketim nesnesine dönüşmesi gibi unsurlar ele alınmıştır. Orwell'ın 1984 eserinde ise iktidarın gerçeği manipüle etme gücü, devletin bireyin hayatı üzerindeki mutlak kontrolü, cinselliğin başkaldırı aracı olarak kullanılması ve tarihin silinmesi konuları incelenmiştir. Üç roman da birey ve toplum arasındaki ilişkiye dair çarpıcı öngörüler sunmakta ve geleceğin nasıl şekillenebileceği konusunda düşündürücü ipuçları vermektedir. Bu bağlamda, çalışmada distopyanın sadece edebi bir tür olmanın ötesinde, sosyopolitik eleştiriler içeren bir felsefi anlatı formu olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines how visions of the future and the perception of reality are shaped in the novels We, Brave New World and 1984, which are among the touchstones of dystopian literature. The study examines the historical development of the concept of dystopia and discusses how the postmodern era has created new dystopian narratives to replace the modern utopias that have collapsed. In Zamyatin's novel We, themes such as the absolute domination of totalitarianism, the obscuration of the individual, the effects of surveillance society on privacy, and the dichotomy of freedom and unhappiness are examined. In Huxley's Brave New World, on the other hand, elements such as the manipulation of human nature, the elimination of the institution of the family, and the transformation of the individual into an object of pleasure and consumption are discussed. Orwell's 1984 examines the power of power to manipulate reality, the absolute control of the state over the life of the individual, the use of sexuality as a means of rebellion and the erasure of history. All three novels offer striking predictions about the relationship between the individual and society and give thought-provoking clues about how the future might be shaped. In this context, the study emphasizes that dystopia is not only a literary genre but also a philosophical narrative form that contains sociopolitical criticisms.