Examining middle school curricula regarding OECD E2030's compound competencies: A mixed method study
OECD E2030 bileşik yetkinlikleri bağlamında ortaokul öğretim programlarının incelenmesi: Karma yöntem araştırması
- Tez No: 938694
- Danışmanlar: PROF. DR. CENNET ENGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 352
Özet
Bu çalışma, OECD 2030 Eğitim Vizyonu çerçevesinde tanımlanan bileşik yetkinliklerin (küresel yetkinlik, medya okuryazarlığı, sürdürülebilir kalkınma okuryazarlığı, finansal okuryazarlık, bilgi-işlemsel düşünme ve girişimcilik) ortaokul kademesinde geliştirilme düzeyini incelemektedir. Bu kapsamda amaçlanan ve uygulanan öğretim programları arasındaki uyum düzeyini belirleyerek bileşik yetkinliklerin gelişimini sınırlayan ve destekleyen etkenleri çok boyutlu bir biçimde ortaya koymayı amaçlamaktadır. Araştırma sıralı açıklayıcı karma yöntem deseniyle tasarlanmıştır. Katılımcılar amaçlı örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Araştırmanın nicel aşamasında; MEB 2018 5–8. sınıf Matematik, 2019 5–8. Sınıf Türkçe, 2018 5-8. Sınıf Fen Bilimleri ve 2018 5–7. Sınıf Sosyal Bilgiler Dersi Öğretim Programları içerik analiziyle incelenerek bileşik yetkinliklerin programlarda ne ölçüde yer aldığı belirlenmiştir. Ardından, bu yetkinliklerin okul içi uygulamalarda ne düzeyde geliştirildiğini belirlemek amacıyla özel bir okul ağına bağlı 450 öğretmenden elde edilen anket yanıtları değerlendirilmiştir. Araştırmanın nitel aşamasında, ölçüt örnekleme yöntemiyle üç okuldan seçilen dörder branş öğretmenleriyle (toplam 12) yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, amaçlanan ve uygulanan öğretim programları arasında tutarsızlıklar olduğunu göstermiştir. Amaçlanan program olarak değerlendirilen MEB öğretim programlarının bileşik yetkinliklerin gelişimini hedefleme konusunda yetersiz kaldığı; buna karşılık, uygulamalarda öğretmenlerin etkinliklerinin branşlara göre önemli farklılıklar gösterdiği belirlenmiştir. Bileşik yetkinliklerin geliştirilmesine yönelik başlıca güçlükler arasında; öğretim programının tasarımı, yetkinlik odaklı planlamaların yetersizliği, sınav odaklı yaklaşımlar ve öğretmenlerin iş yükü öne çıkmaktadır. Yetkinlik gelişimini destekleyen okul ortamları, materyaller, öğretmen yeterlikleri, öğrenci merkezli yaklaşımlar ve disiplinler arası uygulamalar ise olumlu etkenler olarak öne çıkmıştır. Çalışma, yetkinlik temelli bir eğitimin hayata geçebilmesi için yapılandırılmış öğretim programı çerçevesine, öğretmen eğitimine ve sistem düzeyinde bütüncül uyuma ihtiyaç olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
This study examines the degree of alignment and challenges between the intended and implemented subject-specific curricula regarding the development of compound competencies defined by the OECD Education 2030 initiative (global competency, media literacy, literacy for sustainable development, financial literacy, computational thinking skills, and entrepreneurship). An explanatory sequential mixed-methods design with purposeful sampling was applied. In the quantitative phase, a content analysis was conducted to examine the integration of compound competencies within the 5th–8th Grade Mathematics Curriculum (2018), the 5th–8th Grade Turkish Curriculum (2019), the 5th–8th Grade Science Curriculum (2018), and the 5th–7th to 450 teachers from a private school network to investigate the extent to which compound competencies are implemented in classroom practices. In the qualitative phase, criterion sampling was used to select 12 teachers from four subject areas for semi-structured interviews to explore the factors that influence the development of these competencies. Integrated findings revealed discrepancies between the intended and implemented curricula and showed that the integration of compound competencies varies from no to strong emphasis across subject areas. Implementation is challenged by factors such as lack of clear targeting of competency development, national education policies, teachers' workload, exam-oriented practices, and curriculum overload. In contrast, supportive school environments, teachers' capacity, and interdisciplinary approaches were identified as promoting factors. The study suggests competency-based curriculum reform requires a clearer framework in curriculum design, enhanced teacher support, and systemic alignment across school-level practices and national education strategies.