Üniversite öğrencilerinde akademik motivasyon yordayıcılarının incelenmesi
Investigation of predictors of academic motivation in university students
  1. Tez No: 938699
  2. Yazar: BUSELEN GİRGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAGIP ÖZYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu araştırmanın amacı, üniversitede lisans eğitimlerine devam eden öğrencilerin akademik erteleme, okula bağlılık, depresyon, sosyal başarı hedefi ve cinsiyetin akademik motivasyonu yordayıp yordamadığını belirlemektir. Elde edilen bulguların öğrencilerin akademik motivasyonlarını yükseltmek için kullanılacak olan önleyici psikolojik danışma ve rehberlik hizmetleri ile psikoeğitim programlarının geliştirilmesinde kaynak oluşturabileceği düşünülmektedir. Çalışma, çeşitli üniversitelerde lisans eğitimlerine devam eden 344 öğrenciden alınan veriler ile tamamlanmıştır. Araştırmada adımlı (stepwise) çoklu doğrusal regresyon analizleri yapıldığı için bu örneklem kalibrasyon örneklemi ve çapraz geçerleme örneklemi şeklinde seçkisiz biçimde ikiye ayrılmıştır. Çalışmada, ölçme aracı olarak Akademik Motivasyon Ölçeği, Akademik Erteleme Ölçeği, Okula Bağlılık Ölçeği, Depresyon Ölçeği, Sosyal Başarı Hedefi Ölçeği ve Kişisel Bilgi Formu'ndan yararlanılmıştır. İstatistiksel analiz olarak, betimsel istatistikler hesaplanmış, kalibrasyon ve çapraz geçerleme örneklemlerinde ayrı ayrı Pearson ve Spearman korelasyon analizleri ile adımlı çoklu regresyon analizleri yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre, oluşturulan kalibrasyon örnekleminde akademik motivasyonu anlamlı bir şekilde okula bağlılık, depresyon ve cinsiyet yordarken, çapraz geçerleme örnekleminde ise okula bağlılık ve depresyon anlamlı bir yordayıcı katkı sağlamıştır. Akademik erteleme ve sosyal başarı hedefi ile ilgili değişkenlerin akademik motivasyonun anlamlı bir yordayıcısı olmadığı bulunmuştur. Sonuç olarak, depresyon düzeyi düşük ve okula bağlılığı yüksek olan üniversite öğrencilerinin akademik motivasyonları da yüksek olabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether academic procrastination, school commitment, depression, social achievement goal and gender predict academic motivation of students continuing their undergraduate education at university. It is thought that the results to be obtained can be a resource for the development of preventive psychological counseling and guidance services and psychoeducation programs to be used to increase students' academic motivation. The study was completed with data obtained from 344 students continuing their undergraduate education at various universities. Since stepwise multiple linear regression analyses were conducted in the study, this sample was randomly divided into two as calibration sample and cross-validation sample. In the study, Academic Motivation Scale, Academic Procrastination Scale, School Commitment Scale, Depression Scale, Social Achievement Goal Scale and Personal Information Form were used as measurement tools. As statistical analysis, descriptive statistics were calculated, and Pearson and Spearman correlation analyses and stepwise multiple regression analyses were conducted separately in calibration and cross-validation samples. According to the findings, the strongest predictors of academic motivation in the calibration sample were school connectedness, depression and gender, while in the cross-validation sample, academic motivation predictors were school connectedness and depression. It was found that academic procrastination and social achievement goals were not significant predictors of academic motivation. As a result, it can be said that university students with low depression levels and high school connectedness have high academic motivation.