Sağlık çalışanlarının dijital sağlık okuryazarlıkları ile veri yönetimleri arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between healthcare workers' digital health literacy and their data management
  1. Tez No: 938708
  2. Yazar: AYŞE ALTIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLHAN TEMEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Yönetimi, Healthcare Management
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmanın amacı, sağlık çalışanlarının dijital sağlık okuryazarlıkları ile veri yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Araştırmanın evreni, Mersin Şehir Hastanesi'nde görev yapan 3612 sağlık çalışanını kapsamaktadır ve bu çalışanlar, doktorlar, hemşireler, sağlık teknisyenleri ve idari personel gibi farklı sağlık alanlarında görev yapan bireylerden oluşmaktadır. Araştırma, geniş bir personel yelpazesi ve çeşitliliği ile Mersin Şehir Hastanesi'nde yer alan sağlık çalışanlarının dijital sağlık okuryazarlığı ve veri yönetimi becerilerini analiz etmeyi hedeflemektedir. Araştırmanın örneklemi, evreni temsil etmek amacıyla dikkatlice seçilmiş ve rastgele örnekleme yöntemiyle belirlenmiştir. Bu örneklemde minimum 412 sağlık çalışanı yer almaktadır ve bu sayede elde edilen verilerin istatistiksel güvenilirlik ve genellenebilirlik düzeyi sağlanmıştır. Örneklem, evrenin önemli demografik özelliklerini yansıtacak şekilde seçilmiş ve araştırma sonuçlarının daha geniş bir sağlık çalışanı kitlesine uygulanabilir olmasını sağlamaktadır. Araştırma sürecinde, sağlık çalışanlarının dijital sağlık okuryazarlıkları ile veri yönetimi becerileri arasındaki ilişkiyi ölçmek için görüş anketleri ve ölçek anketleri kullanılmıştır. Veriler, yaş, medeni durum gibi demografik faktörler göz önünde bulundurularak analiz edilmiştir. Veri analizlerinde, Cronbach's Alpha ve korelasyon analizleri gibi istatistiksel yöntemler kullanılarak güvenilirlik ve geçerlilik testleri yapılmıştır. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının dijital sağlık okuryazarlıkları ile veri yönetimi becerileri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Bu bulgu, dijital sağlık okuryazarlığının artırılmasının, sağlık çalışanlarının veri yönetimi becerilerini olumlu yönde etkileyebileceğini ortaya koymaktadır. Araştırma, sağlık hizmetlerinin etkinliğini artırmak için sağlık çalışanlarının dijital becerilerinin geliştirilmesinin önemini vurgulamaktadır. Elde edilen sonuçlar, Mersin Şehir Hastanesi ve benzeri sağlık kurumlarında dijital beceri geliştirme stratejilerinin uygulanmasına katkı sağlayabilecek bilgiler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the relationship between healthcare workers' digital health literacy and their data management skills. The population of the study includes 3,612 healthcare workers employed at Mersin City Hospital, comprising doctors, nurses, health technicians, and administrative staff. With a diverse range of personnel, Mersin City Hospital allows for the inclusion of various healthcare professionals, making it an ideal setting for studying the digital health literacy and data management skills of healthcare workers. The sample for the study was carefully selected using a random sampling method to represent the population. A minimum of 412 healthcare workers was included in the sample, which is considered sufficient to ensure statistical reliability and generalizability of the findings. The sample was chosen to reflect the key demographic features of the population, ensuring that the results could be generalized to a broader healthcare worker population, particularly those aged 18 to 45 at Mersin City Hospital. To measure the relationship between healthcare workers' digital health literacy and data management skills, the study employed survey questionnaires and scale-based assessments. Responses were analyzed within their respective groups, considering demographic variables such as age and marital status. Statistical methods such as Cronbach's Alpha and correlation analyses were applied to test reliability and validity. The results indicate a significant relationship between healthcare workers' digital health literacy and their data management skills. This suggests that enhancing digital health literacy can positively influence data management capabilities. The study emphasizes the importance of improving healthcare workers' digital skills to enhance the effectiveness of healthcare services. These findings may contribute to the development of applicable strategies for improving digital competencies in healthcare institutions like Mersin City Hospital and similar healthcare settings.