Tarihi Gaziantep Hüseyin Paşa Cami hasar almış ve kısmi yıkılmış minaresinin deprem öncesi ve sonrası voksel modelle modellenmesi, içeriden yapılacak çelik taşıyıcı sistemle onarımı ve diriltilmesi
Modeling the damaged and partially collapsed minaret of the historical Gaziantep Hüseyin Paşa Mosque before and after the earthquake using voxel modeling, and its repair and restoration with an internal steel supporting system
  1. Tez No: 938728
  2. Yazar: MİRAÇ PEHLİVANOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YUSUF DEMİREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Tarihi yapılar ülkelerin kültürel mirasları arasında önemli bir yer tutmaktadır. Deprem gibi doğal afetlerde yıkılan tarihi ve kültürel taşınmazlar milli mirasımızdan kaybettiğimiz değerlerdir. Bu değerleri korumak ve geleceğe taşımak önem arz etmektedir. Bu çalışmada 6 Şubat 2023'te Kahramanmaraş'ta gerçekleşen yıkıcı depremlerin ardından 9 m.'lik kısmı yıkılan Gaziantep'te bulunan Hüseyin Paşa Camii minaresi için deprem öncesi ve deprem sonrası yapı durumu incelenmiştir. Minarenin yeniden kullanılabilir hale getirilmesine yönelik içten çelik takviye yöntemi önerilmiş ve bu yöntemin analitik sonuçları sunulmuştur. Önerilen yöntem hem statik açıdan incelenmiş hem yapının yıkılmadan önceki halini yaşatmak için yapılacak restorasyon çalışmaları için zemin oluşturması amaçlanmıştır. Minarenin deprem öncesi durumu analiz edilmiş ve yıkımın minarenin bitişinde bulunan caminin deprem sırasında minarede oluşan ötelenmeleri kürsü hizasında engellemesi, minarenin üst kısmında yer değiştirmelerin artmasına neden olmuş ve yıkım gerçekleşmiştir. Önerilen çelik takviye yöntemi minarenin gelecek depremlere karşı dayanımı arttırılmış ve yıkımın olduğu 9 m.'lik üst kısım için restorasyon çalışmalarında yapılması planlanan aslına uygun kaplama içinde taşıyıcı sistem görevini üstlenmesi sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Historical structures occupy an important place among the cultural heritages of nations. The historical and cultural immovable properties destroyed in natural disasters such as earthquakes are values lost from our national heritage. Preserving these values and transmitting them to the future is of paramount importance. In this study, the pre- and post-earthquake conditions of the Hüseyin Pasha Mosque minaret located in Gaziantep—which suffered a 9‑m collapse following the destructive earthquakes that occurred in Kahramanmaraş on February 6, 2023—were examined. An internal steel reinforcement method was proposed to restore the minaret to a usable condition, and the analytical results of this method were presented. The proposed method was evaluated from a static perspective and is intended to serve as the basis for restoration work aimed at reviving the structure's pre-collapse state. The pre-earthquake condition of the minaret was analyzed, and it was found that the collapse occurred because the adjacent mosque inhibited the displacements in the minaret at the level of the pulpit during the earthquake, which caused increased displacements in the upper part of the minaret and resulted in the collapse. The proposed steel reinforcement method increased the minaret's resistance against future earthquakes and ensured that, within the original-like cladding planned for the restoration works of the collapsed 9‑m upper section, a load-bearing system is provided.