Control and design of microcontroller based capacitor charging power supply using peak current control management
Mikrodenetleyici tabanlı kondansatör şarjlı güç kaynağının tepe akım kontrol yönetimi kullanılarak kontrolü ve tasarımı
  1. Tez No: 938727
  2. Yazar: FURKAN DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KORHAN KAYIŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Lazer sistemleri, kamera flaşları ve medikal sistemler, enerjiyi depolamak ve boşaltmak için hızlı ve hassas bir mekanizma gerektirir. Kondansatör Şarjlı Güç Kaynakları (CCPS) bu tip darbeli güç uygulamaları için önemli bir alt donanımdır. Bu makale, CCPS'in tasarım metodolojilerini, kontrol yöntemlerini ve optimizasyonlarını araştırmaktadır. Geleneksel (optimal olmayan), histerezis akım modu, sabit kapalı zaman, sabit açık zaman kontrol metotlarının performansları analiz edilmiştir. Değişken frekanslı sınır iletim modu olan optimum çalışma prensiplerinden bahsedilmiştir. Diğer yandan, süreksiz iletim modu ile sürekli iletim modunun avantaj ve dezavantajları karşılaştırılmıştır. Ayrıca, giriş voltajı, şarj akımı ve anahtarlama frekansının şarj süresi üzerindeki etkileri, güvenilirlik ve verimlilikleri ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Laser systems, camera flashes and medical systems require rapid and precise mechanism to store and discharge the energy. Capacitor Charging Power Supplies (CCPS) are an important subsystem for pulsed power applications. This paper investigates the design methodologies, control methods, and optimizations of CCPS. The performances of the conventional (non-optimal), hysteresis current-mode, constant off-time, constant on-time are analyzed. The optimum working principles which is boundary conduction mode with variable frequency are mentioned. On the other hand, the advantage and drawbacks of the discontinues conduction mode and continues conduction mode are compared. Also, the effects of the input voltage, charging current and switching frequency on charging time are analyzed with on their reliability and efficiency.