Endüstriyel gaz türbini uygulamalarında egsoz manifoltunda ek yanma ile toplam verimin artırılması
Increasing total efficiency with post firing in industrial gas turbine applications in the exhaust manifold
  1. Tez No: 938729
  2. Yazar: ALİ EVSİLE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ HORUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Endüstriyel tesislerde hammaddeden sonra en önemli gider kalemlerinden birisi enerji giderleridir. Bu sebeple firmalar enerji giderlerini düşürerek rekabet güçlerini artırmak için kojenerasyon tesislerine yatırımlar yapmaktadır. Yatırım tercihleri belirlenirken ise sistem toplam verimi, elde edilen toplam fayda ve bunlara bağlı olarak sistemin amortisman süreleri kritik öneme sahip parametrelerdir. Gaz türbini ile kurulan kojenerasyon tesisleri egzoz gazındaki yüksek oksijen oranı sebebiyle ek yanma uygulamasına elverişli bir yapıdadır. Ek yanma sayesinde ise sistemin toplam verimi %90 seviyesinin üzerine çıkmakta ve yatırım için çok uygun projeler oluşmasını sağlamaktadır. Ancak tesisteki değişken enerji ihtiyacına göre faydalanılabilecek atık ısı miktarında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu çalışmada faydalanılabilecek enerji miktarındaki değişime göre ısı transfer yüzey alanının değiştirilmesi sonucunda ortaya çıkacak fayda ve bu fayda için ilk yatırım maliyetinde oluşacak fark incelenmiş, örnek bir endüstriyel tesisteki elektrik maliyeti, buhar maliyeti ve sıcak su maliyetlerinin bir kojenerasyon yatırımından nasıl etkileneceğinin belirlenmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
One of the most important expense items after raw materials in industrial facilities is energy expenses. For this reason, companies invest in cogeneration facilities to increase their competitiveness by reducing their energy costs. While determining investment preferences, the total efficiency of the system, the total benefit obtained and the depreciation periods of the system depending on these are critical parameters. Cogeneration plants established with gas turbines are suitable for post firing applications due to the high oxygen ratio in the exhaust gas. Through additional combustion, the total efficiency of the system rises more than 90% and provides very suitable projects for investment. However, changes occur in the amount of waste heat that can be used according to the variable energy needs of the facility. In this study, the benefit that will arise as a result of changing the heat transfer surface area according to the change in the amount of energy that can be utilized and the difference in the initial investment cost for this benefit are examined, and it is aimed to determine how the electricity cost, steam cost and hot water costs in a sample industrial facility will be affected by a cogeneration investment.