0-12 ay arası bebeği olan erkeklerde postpartum baba depresyonu sıklığı
Frequency of postpartum parental depression in men with babies between 0-12 months
- Tez No: 938755
- Danışmanlar: DR. ÖZLEM GÜÇ SUVAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
0-12 Ay Arası Bebeği Olan Erkeklerde Postpartum Baba Depresyonu Sıklığı: Birinci Basamakta Tanımlayıcı Bir Çalışma Amaç: Postpartum dönemde babaların depresyon riski ile çeşitli sosyodemografik ve psikososyal değişkenler arasındaki ilişkiyi değerlendirmektir. Gelişmekte olan ülkelerde erkek ruh sağlığına dair farkındalığın sınırlı olması ve baba depresyonunun sıklıkla göz ardı edilmesi, konunun önemini artırmaktadır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel nitelikte planlanan araştırmada, farklı yaş gruplarından 180 baba değerlendirilmiştir. Veriler, yapılandırılmış anket formu aracılığıyla toplanmış ve SPSS 29.0 programı kullanılarak analiz edilmiştir. İstatistiksel analizlerde ki-kare testi, Monte Carlo simülasyonu ve lojistik regresyon analizi uygulanmıştır. Bulgular: Araştırma sonucunda, katılımcıların %18,9'unda doğum sonrası depresyon riski saptanmıştır. Yaş grubu, çalışma durumu, gelir düzeyi ve sosyal destek alma gibi değişkenlerin depresyon riski ile anlamlı ilişkili olduğu belirlenmiştir. Özellikle 29–33 yaş grubunda olmak, işsiz olmak, gelirin gideri karşılamaması ve sosyal destek eksikliği, depresyon riskini artıran başlıca faktörler arasında yer almıştır. Sosyal destek sisteminin yetersizliği, hem bireysel ruh sağlığını hem de ebeveynlik rolünü olumsuz etkilemektedir. Sonuç: Elde edilen bulgular, postpartum dönemde yalnızca annelerin değil, babaların da ruhsal açıdan desteklenmesi gerektiğini göstermektedir. Baba depresyonunun erken dönemde tanılanabilmesi için birinci basamak sağlık hizmetlerinde ruh sağlığı taramalarına yer verilmesi ve sosyal destek mekanizmalarının güçlendirilmesi önem arz etmektedir. Bu sayede hem bireysel hem toplumsal düzeyde daha sağlıklı bir ebeveynlik süreci desteklenebilir.
Özet (Çeviri)
Prevalence of Postpartum Paternal Depression Among Fathers with Infants Aged 0–12 Months: A Descriptive Study in Primary Care Objective: This study aimed to evaluate the association between the risk of paternal postpartum depression and various sociodemographic and psychosocial factors. Limited awareness of men's mental health and the underrecognition of paternal depression in developing countries highlight the importance of this topic. Materials and Methods: The research was designed as a descriptive and cross-sectional study. A total of 180 fathers from different age groups were evaluated. Data were collected using a structured questionnaire and analyzed with SPSS version 29.0. Statistical analyses included chi-square tests, Monte Carlo simulations, and logistic regression analysis. Results: The study found that 18.9% of the fathers were at risk for postpartum depression. Significant relationships were identified between depression risk and variables such as age group, employment status, income level, and social or financial support. Being in the 29–33 age group, being unemployed, having insufficient income, and lacking social support were all associated with an increased risk of depression. A lack of social support was shown to negatively impact both individual well-being and parenting roles. Conclusion: These findings underscore the need to consider the psychological well-being of fathers, not just mothers, during the postpartum period. Early identification of paternal depression, integration of mental health screenings into primary care practices, and strengthening social support mechanisms are essential for supporting a healthier parenting experience at both individual and societal levels.