From temporary refuge to enduring displacement:shelter solutions among Syrian refugees in Zaatari camp (Jordan)
Geçici sığınaktan kalıcı yerinden edilmeye: Zaatarı kampı'ndaki (Ürdün) Suriyeli mülteciler arasında barınma çözümleri
  1. Tez No: 938754
  2. Yazar: SARA NASSAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BERNA YAYLALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Suriye mülteci krizi, günümüzde küresel çapta en büyük yerinden edilme krizidir ve Ürdün'deki Zaatari mülteci kampı bu krizin önemli bir odak noktası haline gelmiştir. 2012 yılında kurulan Zaatari, Suriyeli mülteciler için ayrılmış en büyük mülteci kampı olmasının yanı sıra dünya genelinde dördüncü en büyük mülteci kampıdır. Günümüzde yaklaşık 80.000 kişiye ev sahipliği yapmakta olup, bu kişilerin birçoğu on yılı aşkın süredir burada yaşamaktadır. Başlangıçta geçici bir barınak olarak tasarlanmış olmasına rağmen, kamp yarı kalıcı bir yerleşim alanına dönüşmüş ve altyapısı çadırlardan, şu anda ana konut kaynağı olarak hizmet veren prefabrik karavanlara evrilmiştir. Bu araştırmanın amacı, bu tür yapısal geçiciliğin kamptaki mültecilerin sosyo-kültürel dinamikleri üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırma, göçün biyopolitikası üzerine teorik bir bakış açısı kullanarak, mülteci nüfusun yönetiminde güç ilişkilerinin zamansal ve mekânsal düzenlemeler aracılığıyla nasıl işlediğini ortaya koymayı hedeflemektedir. Çalışma, kamp sakinlerinin yıllar içinde kendi çözümleriyle nasıl uyum sağladıklarını araştırırken, karavanlardaki mevcut yaşamlarının olumlu ve olumsuz yönlerini de değerlendirmektedir. Uzaktan analiz, literatür incelemesi ve aracılar vasıtasıyla yapılan uzaktan yapılandırılmış görüşmeler gibi nitel yöntemler kullanılarak hem mültecilerden hem de kamp çalışanlarından veri toplanmıştır. Bu araştırma, Zaatari gibi kampların standart, kısa vadeli tasarımlarının sosyo-kültürel ve uzun vadeli ihtiyaçları göz ardı ettiğini; metal barınakların aşırı ısı tutması ve yangın riskinin artması gibi güvensiz ve uygun olmayan yaşam koşullarına yol açtığını ortaya koymakta; bu durum da bağlama duyarlı, insan merkezli tasarım ihtiyacını vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The Syrian refugee crisis is the current largest displacement crisis globally, with the Zaatari refugee camp in Jordan becoming a prominent focal point. Established in 2012, Zaatari has become the largest refugee camp designated for Syrian refugees and is the 4th largest refugee camp globally. Today, it accommodates around 80,000 individuals, many of whom have resided there for over a decade. Although it was initially intended as a temporary shelter, the camp has evolved into a semi-permanent settlement, with its infrastructure evolving from tents to prefabricated caravans that currently serve as the primary source of housing. The aim of this research is to examine the effects of such structural temporality on the socio-cultural dynamics of the refugees in the camp, drawing on a theoretical perspective on the biopolitics of migration to explore how power operates through temporal and spatial arrangements in the management of refugee populations. The study explores how the camp's residents adapted over the years through self-led solutions while also examining the positive and negative aspects of their current lives in the caravans. By applying qualitative methods, such as remote analysis, literature studies, and remote structured interviews facilitated by an intermediary, the study collects insight from both refugees and camp workers. This research finds that the standardized, short-term design of camps like the case of Zaatari, overlooks socio-cultural and long-term needs, leading to in unsafe and unsuitable living conditions, such as extreme heat retention due to metal shelters and heightened fire risks, highlighting the need for context-sensitive, human-centered design.