Üretken yapay zeka destekli programlama eğitiminin ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri, programlama başarıları ve tutumlarına etkisi
Investigating the impact of generative AI-supported programming instruction on middle school students' computational thinking, programming performance, and attitudes
- Tez No: 938783
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVDA KÜÇÜK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Bilim ve Teknoloji, Eğitim ve Öğretim, Computer Engineering and Computer Science and Control, Science and Technology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu yüksek lisans tezi, üretken yapay zekâ destekli bir öğrenme modülünün ortaokul öğrencilerinin bilgi işlemsel düşünme becerileri, problem çözme becerileri, programlama başarıları ve programlamaya yönelik tutumlarına etkisini incelemek amacıyla hazırlanmıştır. Çalışma, karma yöntem araştırma desenlerinden açıklayıcı desen çerçevesinde gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Bitlis ilindeki bir ortaokulda eğitim gören 34 yedinci sınıf öğrencisi üzerinde yürütülmüş ve deney-kontrol grubu karşılaştırması yapılmıştır. Deney grubuna üretken yapay zekâ destekli öğrenme modülü ile Python programlama eğitimi verilirken, kontrol grubuna geleneksel yöntemlerle eğitim verilmiştir. Veri toplama araçları arasında Programlama Başarı Testi, Bilgi İşlemsel Düşünme Öz-Değerlendirme Ölçeği ve Programlamaya Yönelik Tutum Ölçeği bulunmaktadır. Sonuç olarak, çalışma, üretken yapay zekâ teknolojilerinin eğitimdeki potansiyelini ortaya koymuş ve bu teknolojilerin öğrenme süreçlerine entegrasyonunun önemini vurgulamıştır.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the impact of a generative artificial intelligence (AI)-supported learning module on middle school students' computational thinking skills, problem-solving abilities, programming achievement, and attitudes toward programming. The study was conducted within the framework of the explanatory design, one of the mixed-method research methodologies. The research was carried out with 34 seventh-grade students from a middle school in Bitlis, Turkey, and a comparison between experimental and control groups was made. The experimental group received Python programming education through a generative AI-supported learning module, while the control group was taught using traditional methods. Data collection tools included the Programming Achievement Test, Computational Thinking Self-Assessment Scale, and Attitude Towards Programming Scale. In conclusion, the study highlights the potential of generative AI technologies in education and emphasizes the importance of integrating these technologies into learning processes.