Improve urban sustainability systems by increasing green areas: A case study of old Rusafa in Baghdad
Yeşil alanları artırarak kentsel sürdürülebilirlik sistemlerini geliştirin: Bağdat'ta eski Rusfa'ya ilişkin bir örnek çalışma
- Tez No: 938782
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EDA ÖZSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Okan Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Bağdat'taki yeşil alanlar yetersizdir ve belirlenmiş standartları karşılayamaz. Parçalanmış ve bağlantısız olmaları ihmal, çevresel bozulma ve artan hava kirliliğine yol açar. Bu tez, Bağdat'taki kentsel yeşil alanların rolünü araştırır ve belirli bir alanda termal konforu iyileştirmek için yeşil kapsamı genişletmenin yollarını araştırır. Grasshopper simülasyon programını kullanarak, ortalama sıcaklık, bağıl hava sıcaklığı, nem ve rüzgar hızı gibi faktörler analiz edilecektir. Çalışma, arazi kullanımındaki değişikliklerin kentsel çevreyi, yeşil alanları ve toplumsal refahı nasıl etkilediğini değerlendirmek için nicel ve nitel verilerle sürdürülebilir çözümler kullanır. Araştırma ayrıca, sıcaklık değişimlerinin Bağdat'taki yeşil kentsel alanlar üzerindeki etkisini inceler, gecekondu bölgelerindeki kamusal alanları iyileştirmek ve eksiklikleri gidermek için öneriler sunar. Şehrin yeşil alanları yetersiz planlama ve yönetimden muzdariptir ve bunun sonucunda en az 4.800 hektarlık bir eksiklik yaşanmaktadır. Bunu ele almak için, yeşil alanları kapsamlı bir sistemin parçası olarak dahil etmek üzere planlama aşamasında düzenlemeler ve prosedürler oluşturulması gerekir. İlçe düzeyinde sürdürülebilirlik, park hiyerarşisini korumaya, hasarlı parkları onarmaya ve gölgeli alanlar yaratmak için yolları ve ulaşım merkezlerini kullanmaya odaklanır. Kültürel ve kentsel önemi olan Eski Rusafa için, seçilen alan yeşil alanlar için standartlar benimsemeli ve planlama sürecinde bunları tutarlı bir varlık olarak görmelidir. Yeşil kuşak alanlarını yeniden ağaçlandırma, nehir ve kanal kirliliğini azaltma ve büyük parklardaki ekosistem kalitesini iyileştirme gibi çabalar önemli yeşil alanlar yaratabilir. Yerel olarak sürdürülebilirlik, park sistemlerini korumayı, ihmal edilmiş yeşil alanları restore etmeyi ve gölgeleme için yolları ve ulaşım alanlarını optimize etmeyi içerir. Önerilen strateji, mevcut yeşil alanları canlandırmayı, entegre bir kentsel yeşil altyapı geliştirmeyi ve bozulmuş yeşil kapsamı restore etmeyi vurgular. Yeşil ve hizmet altyapılarını entegre ederek strateji, kapsamlı kentsel yenilemeyi teşvik ederken alanın sürdürülebilir performansını değerlendirir.
Özet (Çeviri)
Green spaces in Baghdad are inadequate and fail to meet established standards. They are fragmented and disconnected, leading to neglect, environmental degradation, and increasing air pollution. This thesis explores the role of urban green spaces in Baghdad and investigates ways to expand green coverage to improve thermal comfort in a specific area. The Grasshopper simulation program will analyze factors such as average temperature, relative air temperature, humidity, and wind speed. The study employs sustainable solutions and incorporates both quantitative and qualitative data to assess how changes in land use affect the urban environment, green spaces, and societal well-being. The research also examines the impact of temperature variations on green urban spaces in Baghdad, providing recommendations to improve public spaces in slum areas and address deficiencies. The city's green spaces suffer from inadequate planning and management, resulting in a shortage of at least 4,800 hectares. To tackle this issue, regulations, and procedures need to be established at the planning stage to integrate green spaces as part of a comprehensive system. At the district level, sustainability focuses on maintaining a park hierarchy, rehabilitating damaged parks, and utilizing roads and transport hubs to create shaded areas. For Old Rusafa, with its cultural and urban significance, the selected area should adopt standards for green spaces and consider them a cohesive entity during the planning process. Efforts such as reforesting green belt areas, reducing river and canal pollution, and improving ecosystem quality in major parks can help create substantial green spaces. Locally, sustainability involves preserving park systems, restoring neglected green areas, and optimizing roads and transit spaces for shading. The proposed strategy emphasizes revitalizing existing green spaces, developing an integrated urban green infrastructure, and restoring deteriorated green coverage. Integrating green and service infrastructures, the strategy assesses the area's sustainable performance while promoting comprehensive urban renewal.