Mikroakışkan sistemlerde kemik tümör fizyolojisinin tumor-on-a-chıp modellemesi ile tasarımı ve analizi
Design and analysis of bone tumor physiology in microfluidic systems with tumor-on-a-chip modeling
- Tez No: 938798
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET KARAKAŞLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomekanik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyomekanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Tümör mikroçevresinde, kanser hücreleri bir dizi sıvı kayma gerilimine maruz kalır; ancak mevcut in vitro üç boyutlu (3D) modellerin sınırlamaları vardır. Son yıllarda biyofiziksel uyaranların kanser mekanizması ve kemorezistans üzerindeki etkisini araştırmakya yönelik talep arttı. Mekanik kuvvetlerin önemi birçok yenilikçi yöntemin geliştirilmesine yol açmıştır. Bu yaklaşımlardan biri kanser çalışmalarının mikroakışkan sistemlerin entegre edilmesidir. Modifikasyon kolaylığı, yüksek verim, daha az malzeme/reaktif tüketimi sunarlar ve düşük maliyetli olmaları; mikroakışkan çiplerin kullanımına yönelik ilgiyi arttırmaktadır. Mikroakışkan sitemlerde, kemik tümörleri taklit etmek için daha geleneksel yöntemlere yeni bir alternatif olarak besin açlığını ve pH gradyanlarını taklit eden ve aşağı akış analizi için hücrelerin seçici olarak geri alınmasına izin veren yeni bir tumor-on-a-chip modelinin tasarım ve analizinin yapılması amaçlanmaktadır. Bu tezde kemik tümörü kanser modeli olarak mikroakışkan sistemler tümör mikro ortamını taklit eden daha dinamik ve yeni bir tumor-on-a-chip sistemi geliştirilmiş ve tasarımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The tumor microenvironment , cancer cells are exposed to a range of fluid shear stresses; however, current in vitro three-dimensional (3D) models have limitations. In recent years, the demand to investigate the effect of biophysical stimuli on cancer mechanism and chemoresistance has increased. The importance of mechanical forces has led to the development of many innovative methods. One of these approaches is the integration of microfluidic systems in cancer studies . They offer ease of modification, high efficiency, less material/reagent consumption and are low cost; microfluidic It increases the interest in the use of chips . Microfluidic systems use nutrient starvation and pH as a new alternative to more traditional methods to mimic bone tumors. The aim is to design and analyze a new tumor -on-a- chip model that mimics tumor gradients and allows selective recovery of cells for downstream analysis . In this study tumor-on-a-chip system that mimics the tumor microenvironment of microfluidic systems as a bone tumor cancer model has been developed and designed.