Fosfojipsin akışkan yatak reaktörde bitümlü şistle dekompozisyonu
- Tez No: 45921
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN OĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FOSFOjİPSİN AKIŞKAN YATAK REAKTÖRDE BİTÜMLÜ ŞİSTLE DEKOMPOZİSYONU Ardeniz OZTURK Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Kimya Mühendisliği Anabilim Dalı Danışman: Doç. Dr. Hüseyin O?UZ 1995, Sayfa: 84 Jüri : Doç. Dr. Hüseyin O?UZ Prof. Dr. İnci ERO?LU Doç. Dr. Nurdan SARAÇO?LU Bu çalışma ile, büyüyen boyutlarda çevre sorunu yaratan fosfojips katı atık maddesinin, alternatif bir enerji kaynağı olan bitümlü şistle akışkan yataklı bir reaktörde termal bozunması incelenerek yeni bir teknoloji yaratılmış olacaktır. Türkiye Gübre Sanayi A.Ş.'den (TÜGSAŞ/SAMSUN) sağlanan Fosfojips (F: CaS04. 2H20, vd.) ile Türkiye Kömür İşletmeleri (Beypazarı/ANKARA) 'nden sağlanan Bitümlü Şist (BŞ: C, H, O, N, S, Kül, vd.), belli oranlarda karıştırılmış (0.0 < gBŞ/g(BŞ+F) < 0.3) ve pelletlenerek laboratuvar ölçekli bir akışkan yatak reaktörde akışkanlaşabilecek parçacık büyüklüğüne getirilmiştir. Akışkan yatak işletim parametrelerinin belirlenebilmesi için elek analizi yapılarak ortalama parçacık büyüklüğü (64- 77 um) ve buna bağlı olarak Wen &. Yu bağıntısından minimum akışkanlaşma hızı hesaplanmıştır. Deneysel çalışmalar için, girdilerin kimyasal içeriği, termal karakteri (TGA/DTA) ve mikro parçacık dağılımı (SEM) belirlenmiştir. Uygun sıvı bağlayıcıları (Doygun CaS04 çözeltisi) ile tozların yuvarlanması sağlanarak daha iri ve düzgün şekle getirilmeleri esasına dayanan pelletleme işlemi, 50 cm çapında ve 6 cm derinliğinde döner diskten oluşan ve yerli imkanlar kullanılarak tasarlanan bir pelletleme cihazında yapılmıştır. Pelletler reaktöre kesikli olarak yüklenmiş ve ortam havası ile akışkanlaştırılmıştır. Deney sistemi; gaz hazırlama birimi, akışkan yatak reaktör ve analiz cihazları bölümlerinden oluşmaktadır. Gaz tarafı analizleri ile CO ve S02 derişim- zaman eğrileri farklı sıcaklıklar ve katı girdi bileşimleri için elde edilmiştir. Bu eğriler yardımıyla SOz üretim hızı hesaplanmıştır. Katı girdi karışımı içindeki bitümlü şist yüzdesinin ve işletme sıcaklığının arttırılması S02 üretim hızınıarttırmaktadır. Çimento endüstrisinde klinker üretiminde değerlendirilmesi amaçlanan bozundurulmuş katı ürünün XRD tekniği ile mineralojik analizi yapılmıştır. ORION-960 iyon seçimli titrasyon cihazı ve flor elektrodu kullanılarak fosfojipsteki flor safsızlığı tayin edilmiştir. Ayrıca fosfojips ve bitümlü şist hammadde örneklerinin karakterizasyonunun belirlenebilmesi için, kimyasal analiz, SEM, DTA-TGA teknikleri de kullanılmıştır. Kesikli işletim koşullarında yapılan deneysel çalışmalarda S02 üretiminin en yüksek olduğu katı girdi karışımı, % 10 bitümlü şist +
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Masters Thesis THERMAL DECOMPOSITION OF PHOSPHOGYPSUM IN THE PRESENCE OF OIL SHALE IN A FLUIDIZED BED REACTOR Ardeniz ÖZTÜRK Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Chemical Engineering Supervisor: Assoc. Prof. Dr. Hüseyin OGUZ 1995, Page: 84 Jury : Assoc. Prof. Dr. Hüseyin OGUZ Prof. Dr. İnci ERO?LU Assoc. Prof. Dr. Nurdan SARAÇO?LU With this study, a new technology would be created when the thermal decomposition of huge amount of solid waste phosphogypsurn that causes many environmental problems in the presence of oil shale that is the alternative energy source in a fluidized bed reactor was examined. Phosphogypsurn taken from Turkish Fertilizer Industry (TÜGSAŞ/SAMSUN) and Oil Shale taken from Turkish Coal Management (Beypazan/ANKARA) were mixed for known proportions (0.0