Laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastalarda bulantı, kusma ve ağrının iyileşme kalitesine etkisi
The effect of nausea, vomiting, and pain on the quality of recovery in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy surgery
  1. Tez No: 938810
  2. Yazar: İLKNUR TAŞCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GİZEM KUBAT BAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Bu araştırmanın amacı laparoskopik kolesistektomi operasyonu geçiren hastalarda bulantı, kusma ve ağrının iyileşme kalitesi üzerine etkisini belirlemektir. Araştırmanın evrenini, Aralık 2024–Nisan 2025 tarihleri arasında İstanbul'daki bir kamu eğitim ve araştırma hastanesi ile bir vakıf üniversitesine bağlı eğitim ve araştırma hastanesinin cerrahi servislerinde laparoskopik kolesistektomi geçiren hastalar oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini dahil edilme kriterlerini karşılayan 200 hasta oluşturmaktadır. Araştırma verileri“Tanımlayıcı Bilgi Formu”,“İyileşme Kalitesi Ölçeği-40 (QoR-40)”,“Rhodes Bulantı, Kusma ve Öğürme Ölçeği”ve“Visual Analog Skala (VAS)”kullanılarak toplandı. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, güvenirlik analizleri, doğrulayıcı faktör analizi, düzenleyicilik analizleri kullanıldı. Hipotezlerin testinde PROCESS Macro (Model 1) kullanılarak düzenleyicilik analizi yapıldı. Tüm analizler IBM SPSS 26.0 programıyla gerçekleştirildi. Araştırmada hastaların yaş ortalaması 52,26±12,48 yıl olup, %60,5'i 40 yaş ve üzeri, %63,5'i kadın, %88,5'i evli ve %39,5'i ilkokul mezunudur. BKİ ortalaması 28,89±3,21'dir. Hastaların %54,0'ının kronik hastalığı bulunmazken, %75,5'i daha önce cerrahi operasyon geçirmiştir. Hastalar sigara (%65,0) ve alkol (%94,5) kullanmamaktadır. VAS ağrı puanı ortalaması 6,49±0,58, Rhodes Bulantı Kusma ve Öğürme Ölçeği puanı 15,13±0,84, İyileşme Kalitesi-40 Ölçek puanı ise 143,18'dir. İyileşme Kalitesi-40 Ölçeği'nin alt boyutları incelendiğinde, en yüksek ortalamanın 49,70±0,53 ile fiziksel rahatlık alt boyutuna ait olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine the impact of nausea, vomiting, and pain on the quality of recovery in patients undergoing laparoscopic cholecystectomy. The study population consisted of patients who underwent laparoscopic cholecystectomy in the surgical units of a public training and research hospital and a foundation university-affiliated teaching hospital in Istanbul between December 2024 and April 2025. The sample included 200 patients who met the inclusion criteria. Data were collected using the“Descriptive Information Form”the“Quality of Recovery-40 Questionnaire (QoR-40),”the“Rhodes Index of Nausea, Vomiting and Retching,”and the“Visual Analog Scale (VAS).”Data analysis involved descriptive statistics, reliability testing, confirmatory factor analysis, and moderation analyses. Moderation analysis was conducted using PROCESS Macro (Model 1) for hypothesis testing. All analyses were performed using IBM SPSS version 26.0. The mean age of the patients in the study 52.26±12.48 years; 60.5% were aged 40 years or older, 63.5% were female, 88.5% were married, and 39.5% had completed primary education. The mean Body Mass Index (BMI) was 28.89±3.21. While 54.0% reported no chronic illnesses, 75.5% had undergone a previous surgical procedure. Most participants were non-smokers (65.0%) and non-alcohol users (94.5%). The mean VAS pain score was 6.49±0.58; the mean score on the Rhodes Index was 15.13±0.84; and the mean overall QoR-40 score was 143.18. Among the subscales of QoR-40, the highest mean score was observed in the physical comfort dimension (49.70±0.53).