Yapılarda sürdürülebilir beton kullanımı
Sustainable concrete use in buildings
- Tez No: 938809
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN COŞKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devrimiyle birlikte Dünya'da nüfusun artması ile kırsal alanlardan kentlere hızlı bir göç başlamıştır. Kentlerde yoğun yapılaşma, çarpık kentleşme gibi durumlar daha çok konut, yol, köprü vb. ihtiyaçları doğurmuştur. Betonun yapılaşmada en çok kullanılan malzeme olması doğal çevrenin bozulmasında en büyük etkendir. Günümüzde inşaat sektörü, çevresel etkileri nedeniyle önemli sürdürülebilirlik zorluklarıyla karşı karşıyadır. Bu kapsamda, sürdürülebilir beton kullanımı, enerji tüketimini ve karbon salınımını azaltmak için önemli bir çözüm olarak ortaya çıkmaktadır. Sürdürülebilir beton, geri dönüştürülmüş malzemeler, düşük karbonlu bağlayıcılar ve doğal katkı maddelerinin kullanılmasıyla üretilir. Böylece, hammadde tüketimi azaltılırken atıkların yeniden değerlendirilmesi sağlanır. Bu tez, binanın yapım sistemlerini, betonun inşaat sektöründeki yerini, binalarda sürdürülebilir betonun kullanımını ele almakta ve sürdürülebilir betonun ekonomik, ekolojik ve sosyal avantajlarını detaylı bir şekilde incelemektedir. Sürdürülebilir beton üretiminde kullanılan uçucu kül, atık su ve geri dönüştürülmüş agregalar gibi alternatif malzemeler açıklanmıştır. Sürdürülebilir betonun, enerji verimliliği ve dayanıklılık gibi yapısal avantajlarının yanı sıra, maliyet analizi ve uzun vadeli ekonomik etkileri de ele alınmıştır. Sürdürülebilir betonun yaygın kullanımı, inşaat sektöründe önemli bir değişim ve çevresel iyileşme potansiyeli taşımaktadır. Bu tez, sürdürülebilir betonun daha geniş alanda benimsenmesi için teşvik sistemleri ve politikaları geliştirme önerileri sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
With the industrial revolution, a rapid migration from rural areas to cities started with the increase in population in the world. Situations such as dense construction and unplanned urbanization in cities have led to the need for more housing, roads, bridges, etc. The fact that concrete is the most widely used material in construction is the biggest factor in the deterioration of the natural environment. Today, the construction industry faces significant sustainability challenges due to its environmental impacts. In this context, the use of sustainable concrete is emerging as an important solution to reduce energy consumption and carbon emissions. Sustainable concrete is produced by using recycled materials, low-carbon binders and natural additives. Thus, raw material consumption is reduced and waste is recycled. This thesis discusses building construction systems, the place of concrete in the construction industry, the use of sustainable concrete in buildings and examines the economic, ecological and social advantages of sustainable concrete in detail. Alternative materials used in the production of sustainable concrete such as fly ash, waste water and recycled aggregates are explained. The structural advantages of sustainable concrete, such as energy efficiency and durability, as well as its cost analysis and long-term economic impacts, are discussed. The widespread use of sustainable concrete has the potential for significant change and environmental improvement in the construction industry. This thesis aims to promote the wider use of sustainable concrete.