Hidroponik yöntem ile çimlendirilen arpa ve yaygın fiğ karışımlarının besin değerlerinin belirlenmesi
Determination of nutritional values of barley and common vetch mixtures germinated by hydroponi̇c method
  1. Tez No: 938822
  2. Yazar: BURCU YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE MUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Bu çalışmanın amacı, ruminant hayvanlarda kaba yem ihtiyacının giderek artmasıyla birlikte alternatif yem arayışı içerisinde hidroponik yem üretim sisteminin değerlendirilmesidir. Hidroponik yem üretim sistemlerinde birçok bitki kullanılmaktadır. Fakat en yaygın kullanılan tahıllar grubunda yer alan arpa, buğday, yulaf ve çavdar gibi bitkilerdir. Bu bitki tohumları hidroponik sistemde çimlendirme esasına dayanarak 7-8 günlük periyot sonunda hayvan beslemede alternatif seçenek olarak kullanılmaktadır. Yaptığımız çalışmada yaygın kullanımın aksine arpa ve yaygın fiğin yalın ve karışımlarının hidroponik yem verimi ve kalitesi incelenmiştir. Deneme Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi Ziraat ve Doğa Bilimleri Fakültesi Tarla Bitkileri Bölümüne ait Hızlı Islah ve Bitki yetiştirme odasında yürütülmüştür. Deneme kontrollü koşullarda 8 gün süre ile 23 ºC' de ve % 65 oransal nem koşullarında Tesadüf Parselleri Deneme Desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. İlk çıkışlar gözlenene kadar yaklaşık iki gün karanlık diğer günlerde ise 16:8 saat aydınlık/karanlık foto periyot şartları uygulanmıştır. Çalışmada yeşil yem verimi (g/işlem), ham protein oranı, asit deterjanda çözünmeyen lif (ADF), nötr deterjanda çözünmeyen lif (NDF), nispi yem değeri, mineral madde (Ca, Mg, K ve P) içerikleri ve tetani değerlerine bakılmıştır. Çalışma sonucunda; yeşil yem verimi 138.9 – 309.3 g, ham protein oranı % 13.81 – 31.90, ADF oranı % 12.13 – 19.66, NDF oranı % 24.24 – 35.66, nispi yem değeri 206.2 – 297.7 ve tetani değeri % 1.899 – 3.611 arasında değişim göstermiştir. Ayrıca mineral besin elementleri yeterli seviyede bulunmuştur. Bu çalışma, yaygın fiğin arpa bazlı hidroponik yem üretimine dahil edilmesinin hem verimi hem de besin kalitesini önemli ölçüde artırdığını göstermektedir. Sonuçlar, baklagillerin eklenmesiyle yeşil yem verimi, ham protein oranı ve nispi yem değerinin arttığını, mineral besin elementlerinin ise yeterli seviyede korunduğunu ortaya koymuştur. Özellikle arpa tanelerine %60 ve 80 oranında yaygın fiğ eklenmesinin hem yem verimi hem de yem kalitesi açısından en etkili kombinasyon olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the hydroponic forage production system as an alternative forage source in response to the increasing demand for roughage in ruminant animals. Various plant species are used in hydroponic forage production systems, with the most commonly utilized ones belonging to the cereal group, such as barley, wheat, oats, and rye. These plant seeds are germinated in a hydroponic system and can be used as an alternative forage source at the end of a 7–8-day period. In contrast to common practices, this study examines the hydroponic forage yield and quality of pure and mixed forms of barley and common vetch. The experiment was conducted in the Rapid Breeding and Plant Growth Room of the Department of Field Crops at Bilecik Şeyh Edebali University, Faculty of Agriculture and Natural Sciences. The trial was carried out for eight days under controlled conditions at 23 ºC and 65% relative humidity, following a Completely Randomized Design with three replications. Until the first emergence, the seeds were kept in darkness for approximately two days, followed by a 16:8 hour light/dark photoperiod condition. Irrigation was performed with tap water in equal amounts, considering the condition of the germinated seedlings. In this study, green forage yield (g/treatment), crude protein ratio, ADF, NDF, Relative Forage Value (RFV), mineral content (Ca, Mg, K, and P), and tetany values were analyzed. The results showed that green forage yield ranged between 138.9 – 309.3 g, crude protein content varied from 13.81% to 31.90%, ADF ratio was between 12.13% and 19.66%, NDF ratio ranged from 24.24% to 35.66%, RFV varied between 206.2 and 297.7, and tetany values ranged from 1.899% to 3.611%. Additionally, mineral nutrient elements were found to be at sufficient levels. The findings of this study demonstrate that the integration of common vetch into barley-based hydroponic forage production significantly enhances both yield and nutritional quality. The results indicate that green forage yield, crude protein content, and relative forage value improve with the inclusion of legumes, while maintaining sufficient mineral nutrient levels. Specifically, the incorporation of 60-80% common vetch into barley grains was found to be the most effective combination in terms of both yield and forage qualit