Tüketicilerin peynir tüketimi ile ilgili tutum ve davranışlarını etkileyen faktörlerin analizi: Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesi örneği
Analysis of factors affecting consumers' attitudes and behaviors regarding cheese consumption: Example of Bursa province Mustafakemalpaşa district
- Tez No: 938823
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BÜLENT GÜRBÜZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yapılan bu çalışmada, Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesinde ikamet eden kişilerin peynir tüketimi ile ilgili tutum ve davranışlarını etkileyen faktörlerin analiz edilmesi amaçlanmıştır. Çalışma beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde giriş, ikinci bölümde beslenme, süt ürünleri sektörü, peynir tüketimi kavramları ile ilgili kuramsal temeller ve bununla birlikte kaynak araştırması, üçüncü bölümde çalışmada ele alınan materyal ve yöntemler, dördüncü bölümde elde edilen verilerin analiz edilmesi ve bulgular, beşinci bölümde ise sonuç ve tartışmalar bulunmaktadır. Araştırma 2024 yılı içinde Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesinde yüz yüze anket yöntemi kullanılarak toplam 400 kişi ile yapılmıştır. Katılımcılar 200 kadın ve 200 erkekten oluşmuştur. Ulaşılan veriler SPSS 25.0 programı ile analiz edilmiştir. Çalışmada Korelasyon analizi, Frekans analizi, One- Way ANOVA analizi, Independent Samples T-Testi analizleri uygulanmıştır. Peynir, Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olup, besin değeri yüksek ve çeşitlilik gösteren bir süt ürünüdür. Tüketicilerin peynir tercihleri, birçok faktörden etkilenmekte olup, bu faktörlerin anlaşılması, üreticiler ve pazarlamacılar için büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Bursa ili Mustafakemalpaşa ilçesindeki tüketicilerin peynir tüketim alışkanlıklarını etkileyen faktörler incelenerek, bölgeye özgü bir tüketici profili oluşturulması amaçlanmıştır. Çalışmada elde edilen verilerin ele alınması sonucunda peynir çeşitliliğin ve ücretin katılımcılar için yüksek oranda önemli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
This study aims to analyze the factors affecting the attitudes and behaviors of people residing in the Mustafakemalpasa district of Bursa province regarding cheese consumption. The study consists of five sections. The first section includes the introduction, the second section includes the theoretical foundations of nutrition, dairy products sector, cheese consumption concepts and also the source research, the third section includes the materials and methods used in the study, the fourth section includes the analysis of the obtained data and the findings, and the fifth section includes the conclusion and discussions. The research was conducted in 2024 with a total of 400 people using the face-to-face survey method in the Mustafakemalpasa district of Bursa province. The participants consisted of 200 women and 200 men. The obtained data were analyzed with the SPSS 25.0 program. Correlation analysis, Frequency analysis, One-Way ANOVA analysis, Independent Samples T-Test analyzes were applied in the study. Cheese is one of the indispensable flavors of Turkish cuisine and is a dairy product with high nutritional value and variety. Consumers' cheese preferences are affected by many factors, and understanding these factors is of great importance for producers and marketers. In this study, it was aimed to create a region-specific consumer profile by examining the factors affecting the cheese consumption habits of consumers in the Mustafakemalpasa district of Bursa province. As a result of the data obtained in the study, it was seen that cheese variety and price were highly important for the participants