Bursa ili'nde iklim değişikliğinin olası etkilerinin belirlenmesi
Determining the potential impacts of climate change in Bursa province
- Tez No: 938829
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EFSUN DİNDAR, DR. MESUT DEMİRCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
İklim, uzun zaman dilimlerinde atmosferde meydana gelen, değişimlerin bir sonucu olarak mevsimlerin oluştuğu ve sıcaklık, yağış vb. parametrelerin uzun dönemli ortalamalarıyla ifade edilen bir sistem olarak tanımlanabilir. İklimdeki değişiklikler sonucunda, yüksek sıcaklıkların neden olduğu kuraklık ve alışılmışın dışında gerçekleşen yağış rejimleri gibi olaylar gözlemlenmekte olup, bu duruma iklim değişikliği denilmektedir. Son yıllarda etkisi giderek daha fazla hissedilen iklim değişikliğine uyum sağlamak amacıyla çeşitli araştırmalar ve modelleme çalışmaları yürütülmektedir. Bu tez kapsamında gerçekleştirilen çalışmada, Bursa ili için HadGEM-AO modeli kullanılarak RCP 4.5, RCP 8.5, SSP2-4.5 ve SSP5-8.5 senaryoları çerçevesinde iklim değişikliği analiz edilmiştir. Bursa ilinde iklim değişikliğinin etkilerini değerlendiren bu çalışma, gelecekte alınması gereken önlemler konusunda yol gösterici olabilir ve daha etkili sonuçlar elde edilmesine katkı sağlayabilir. Bu çalışmanın sonuçlarına göre, Bursa ilinde beklenen iklim değişikliği, tarım, su kaynakları ve yerel ekosistemler üzerinde önemli etkilere sahip olacak şekilde öngörülmektedir. Özellikle RCP 8.5 ve SSP5-8.5 senaryolarında, sıcaklık artışlarının ve yağışlardaki değişikliklerin daha belirgin olduğu tespit edilmiştir. Bu nedenle, yerel yönetimler ve politika yapıcılar için uyum stratejileri geliştirilmesi, altyapıların güçlendirilmesi ve sürdürülebilir kalkınma planlarının revize edilmesi büyük önem taşımaktadır. Ayrıca, bu sonuçlar doğrultusunda kamuoyunun bilinçlendirilmesi ve toplumsal farkındalığın artırılması için eğitim programları ve kampanyalar düzenlenmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
Climate is defined as a system expressed by long-term averages of parameters such as temperature and precipitation, which form seasons as a result of changes in the atmosphere over long periods. As a result of these changes in the climate, events such as droughts caused by high temperatures and unusual precipitation regimes are observed, which are referred to as climate change. In recent years, the impact of climate change has been increasingly felt, and various research and modeling studies have been conducted to adapt to climate change. In this thesis, climate change in the province of Bursa has been analyzed using the HadGEM-AO model under the scenarios RCP 4.5, RCP 8.5, SSP2-4.5, and SSP5-8.5. This study, assessing the effects of climate change in Bursa, could guide future measures to be taken and contribute to more effective outcomes. The results of this study predict significant impacts of climate change on agriculture, water resources, and ecosystems in Bursa. Especially, the RCP 8.5 and SSP5-8.5 scenarios show much more pronounced changes in temperature increases and precipitation patterns. Therefore, the development of adaptation strategies by local governments and policymakers is of great importance. Additionally, in light of these results, organizing educational programs and campaigns to raise public awareness and increase societal consciousness is recommended.