Bal peteği dolgulu kapı barlarının enerji sönümleme kapasitelerinin nümerik ve deneysel incelenmesi
Experimental and numerical investigation of energy absorption capacities of honeycomb-filled door impact beams
  1. Tez No: 938830
  2. Yazar: MEHMET FATİH KIVANÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TOLGA TOPGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Otomotiv Mühendisliği, Automotive Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Otomotiv Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada bir otomobilin çarpışma anında çarpışma enerjisini sönümleyerek sürücü ve yolcular için daha güvenli bir ortam sağlamayı amaçlayan ve pasif güvenlik elemanı olan kapı barları ele alınmıştır. Uzay ve havacılık sektöründe de kullanılan enerji sönümleyicilerden farklı hücre boylarına sahip bal peteği formları, sac metal levhalara entegre edilerek kapı barının mukavemetine olan etkisi nümerik olarak incelenmiştir. Tasarlanan modellerin bal peteği yapılarında AL3005-H19, sac metallerde ise AL1050 ve DX51 kalitesinde galvaniz sac malzeme kullanılmıştır. Alüminyum ve galvaniz sac levhalar için 200 mm uzunluğunda çift oluklu üç farklı model tasarlanmıştır. Her bir tasarıma üç nokta eğilme testleri yapılarak kuvvet-uzama eğrileri ile bal peteği hücre boylarının mukavemete olan etkisi incelenmiştir. Tasarımların çizimleri için Solidworks, ağ ve yüzey işlemleri için Hypermesh ve sonlu elemanlar metodu için Ls-Dyna yazılımları kullanılmıştır. Nümerik çalışma sonucu elde edilen veriler değerlendirilerek en iyi sönümleme özelliğine sahip modeller üretilerek deneysel ortamda test edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study deals with door impact beams, which aim to provide a safer environment for the driver and passengers by absorbing the collision energy in the event of a collision. Honeycomb forms with different cell sizes, which are also used in the aerospace and aviation sectors, are integrated into sheet metal sheets and their effect on the strength of the door beam is numerically investigated. AL3005-H19 is used in the honeycomb structures of the designed models, and AL1050 and DX51 materials are used in their profiles. Three models with 200 mm length double grooves are designed for aluminum and galvanized sheet metals. Three-point bending tests are applied to each design, and the force-elongation curves and the effect of honeycomb cell sizes on the strength are investigated. Solidworks is used to draw the designs, Hypermesh is used to perform mesh and surface operations, and Ls-Dyna software is used to perform the finite element method. The data obtained from the numerical study are evaluated and models with the best damping properties are produced and tested in an experimental study.