Hac Sûresinin (1-48. âyetler) beyân ilmi açısından tahlili
Analysis of Surah al-Hajj (Verses 1-48) in terms of beyân science
  1. Tez No: 938838
  2. Yazar: FAZLULLAH FEKRAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATİH ULUGÖL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Din, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Linguistics, Religion, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma, Hac sûresindeki âyetlerin beyân ilmi açısından incelenmesini ele almaktadır. Beyân ilminin önemli unsurlarından olan teşbîh ve mecâzın sıkça görüldüğü söz konusu âyetlerde kıyâmet günü, Allah'ın kudreti ve kulların sorumluluklarına dair uyarıcı ve düşündürücü ifadeler yer almıştır. Ayrıca insanların kıyamet günü yaşadığı korkunun tasviri ve insanın yaratılış hikâyesi teşbîh ve mecâzlarla güçlendirilmiştir. Bu yönüyle Hac sûresindeki âyetlerin beyân ilmine dayanan anlatım zenginliğinin ortaya konulması, bu çalışmanın amacını teşkil etmektedir. Bu doğrultuda Kur'ân'ın edebî ve anlamsal zenginliklerinin daha iyi anlaşılması için öncelikle beyân ilminin tanımına yer verilmiş; karşılaştırmalı analiz yöntemi kullanılarak belâgat ile fesâhatın tanımına, aralarındaki mevcut farklılığa ve bu konudaki muhtelif görüşlere yer verilmiştir. Tarihsel araştırma yönteminden de faydalanılarak belâgat ilminin tarihçesinden bahsedilmiş; bu noktada belâgat ilminin tarihçesi dört ayrı dönem üzerinden ele alınmıştır. Ayrıca beyân ilminin temel konularından olan teşbîh, mecâz ve kinâyenin tanımı ve çeşitleri çalışmada detaylı bir şekilde incelenmiştir. Bununla birlikte sûredeki âyetlerin tahlili konusunda metin içi analiz yönteminden yararlanılarak âyetlerde mevcut olan teşbîh, istiâre, mecâz, kinâye ve temsîl gibi beyân sanatlarının kullanımı detaylı bir şekilde analiz edilmiştir. Özellikle kıyâmet sahnelerinin tasviri, Allah'ın kudretinin delilleri ve inkârcılara yönelik uyarılar, beyân sanatları açısından değerlendirilmiştir. Bu bakımdan beyân ilmi çerçevesinde yapılan bu çalışmanın, Kur'ân'ın edebî sanatlarının daha iyi anlaşılmasına katkı sağlama ve Hac sûresinin beyân ilmi açısından zengin içeriğini ortaya koyma yönüyle bundan sonraki çalışmalara ilave bir bakış açısı kazandırarak katkıda bulunmasını Yüce Rabbimden niyaz ediyorum.
Özet (Çeviri)
This study deals with the analysis of the verses in Surat al-Hajj in terms of the science of Beyān. The verses in question, in which metaphor and metaphor, which are important elements of the science of Beyān, are frequently seen, contain warning and thought-provoking statements about the Day of Judgment, the power of Allah and the responsibilities of the servants. In addition, the depiction of the fear that people experience on the Day of Judgment and the story of the creation of human beings are strengthened with metaphors and similes. In this respect, the aim of this study is to reveal the narrative richness of the verses in the Hajj Surah based on the science of declaration. In this direction, in order to better understand the literary and semantic richness of the Qur'an, first of all, the definition of the science of beyān is given; the definition of eloquence and eloquence, the existing differences between them and various opinions on this subject are given by using the comparative analysis method. By utilizing the historical research method, the history of the science of eloquence is mentioned; at this point, the history of the science of eloquence is discussed through four different periods. In addition, the definition and types of metaphor, metonymy and allegory, which are among the basic subjects of the science of rhetoric, are examined in detail in the study. In addition, by using the method of in-text analysis in the analysis of the verses in the sūrah, the use of rhetorical arts such as metaphor, metonymy, metaphor, allegory and representation in the verses has been analyzed in detail. In particular, the depiction of the scenes of the apocalypse, the proofs of Allah's power and the warnings against the unbelievers are evaluated in terms of the arts of expression. In this respect, this study contributes to future studies in terms of contributing to a better understanding of the literary arts of the Qur'an and revealing the rich content of the Hajj Surah in terms of the science of declaration.