Bir aile hekimliği birimine kayıtlı erişkin bireylerde sağlık anksiyetesi ve siberkondri düzeyi arasındaki ilişki
The relationship between health anxiety and cyberchondria levels in adults registered at a family medicine unit
  1. Tez No: 938891
  2. Yazar: SUZAN SIRTLAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖZLEM SUVAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Etlik Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
ÖZET Bir Aile Hekimliği Birimine Kayıtlı Erişkin Bireylerde Sağlık Anksiyetesi ve Siberkondri Düzeyi Arasındaki İlişki AMAÇ: Bu çalışmada, siberkondri ile sağlık anksiyetesi arasındaki ilişki incelenerek bireylerin sağlık davranışları ve yaşam kalitesi üzerindeki etkileri değerlendirilmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Araştırma tanımlayıcı ve analitik nitelikte olup, Şubat 2024 - Şubat 2025 tarihleri arasında Ankara Altındağ Feridun Çelik Aile Sağlığı Merkezi'ne kayıtlı bireyler üzerinde yürütülmüştür. Çalışmaya gönüllü 377 erişkin birey katılmıştır. Katılımcılara sosyodemografik bilgi formu, Siberkondri Ciddiyet Ölçeği ve Sağlık Anksiyetesi Ölçeğini içeren anket uygulanmıştır. Verilerin analizi SPSS v26 programında gerçekleştirilmiş, bağımsız örneklem t-Testi, ANOVA ve doğrusal regresyon analizleri kullanılmıştır. BULGULAR: Katılımcıların yaşları 18 ile 74 arasında değişmekte olup, %56,5'i kadın, %43,5'i erkekti. Siberkondri Ciddiyet Ölçeği puanı 68,87±19,95, Sağlık Anksiyetesi Ölçeği puanı ise 14,87±8,06 bulundu. İlişkili bulunan faktörler yaş, cinsiyet, kronik hastalık varlığı, sigara içme durumu,internet kullanım süresi,çevirimiçi sağlık bilgisi arama durumu gibi faktörlerdir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The Relationship Between Health Anxiety and Cyberchondria Levels in Adults Registered at a Family Medicine Unit AİM: This study examines the relationship between cyberchondria and health anxiety, evaluating their impact on individuals' health behaviors and quality of life. METHODS: The research is descriptive and analytical, conducted between February 2024 and February 2025 among individuals registered at the Ankara Altındağ Feridun Çelik Family Health Center. A total of 377 adult volunteers participated in the study. Participants completed a questionnaire consisting of a sociodemographic information form, the Cyberchondria Severity Scale, and the Health Anxiety Scale. Data analysis was performed using SPSS v26, employing independent sample t-tests, ANOVA, and linear regression analyses. RESULTS: Participants' ages ranged from 18 to 74 years, with 56.5% female and 43.5% male. The mean Cyberchondria Severity Scale score was 68.87±19.95, while the mean Health Anxiety Scale score was 14.87±8.06. Factors associated with higher scores included age, gender, presence of chronic illness, smoking status, duration of internet usage, and online health information-seeking behavior. The study found that younger individuals, females, those with chronic illnesses, smokers, frequent internet users, and individuals who search for online health information exhibited higher scale scores.