Standart model ötesi fiziğin müon çarpıştırıcılarında incelenmesi
Search for physics beyond the standard model at the muoncollider
  1. Tez No: 938892
  2. Yazar: HIDAYATULLAH AMARKHAIL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH CEM İNAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Dört-foton ve Zγγγ etkileşiminin anormal kuartik ayar çiftlenimlerine (AQGCs) duyarlılığı, polarize olmayan ışınlarla gelecekteki bir müon çarpıştırıcısında μ^+ μ^-→μ^+ γγμ^- saçılması olarak incelenmektedir. Anormal dört-foton (Zγγγ) etkileşimi, g_1 ve g_2 (ζ_1 ve ζ_2) olmak üzere iki çiftlenimler olarak tanımlanmaktadır. Hem diferansiyel hem de toplam tesir kesitleri, giden fotonların değişmez kütlesine göre hesaplanmıştır. 3 TeV, 14 TeV ve 100 TeV çarpışma enerjisinin değerleri için AQGC'ler için %95 C.L. dışarlama bölgeleri δ=%0, %5 ve %10 sistematik hataya bağlı olarak elde edilmiştir. Özellikle, dört-foton için en katı sınırlar 100 TeV'lik müon çarpışma enerjisine karşılık gelen g_1=2.23×10^(-8) TeV^(-4) ve g_2=4.22×10^(-8) TeV^(-4) olarak elde edilmiştir. L=20 〖ab〗^(-1) entegre parlaklığa sahip Zγγγ etkileşimli 14 TeV müon çarpıştırıcısı için en katı sınırlar ζ_1=3.1×10^(-5) TeV^(-4) ve ζ_2=6.5×10^(-5) TeV^(-4) olarak elde edilmiştir. Bu kısıtlamalar, L=15 〖ab〗^(-1) ile 27 TeV HE-LHC için elde edilen sınırlamalardan üç mertebe daha güçlü olmuştur. L=1000 〖ab〗^(-1) ile 100 TeV müon çarpıştırıcısında AQGC'ler ζ_1=1.64×10^(-8) TeV^(-4) ve ζ_2=3.4×10^(-8) TeV^(-4) değerlerine kadar incelenmiştir. g_1, g_2, ζ_1, ζ_2 çiftlenimleri üzerindeki kısmi dalga üniter kısıtlamaları incelenmiştir. AQGCs bölgesinde üniterliğin ihlal edilmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
The sensitivity to anomalous quartic gauge couplings (AQGCs) of the four-photon and Zγγγ interaction is searched in the μ^+ μ^-→μ^+ γγμ^- scattering at a future muon collider with unpolarized beams. The anomalous four-photon (Zγγγ) vertex is described by two couplings g_1 and g_2 (ζ_1 and ζ_2). Both differential and total cross sections are calculated with respect to the invariant mass of the outgoing photons. For 3 TeV, 14 TeV and 100 TeV values of the collision energy the 95% C.L. exclusion regions for AQGCs are obtained depending on the systematic error δ=0%,5% and 10%. In particular, for four-photon the best sensitivities are obtained to be g_1=2.23×10^(-8) TeV^(-4) and g_2=4.22×10^(-8) TeV^(-4) corresponding to the muon collision energy of 100 TeV. For the Zγγγ interaction 14 TeV muon collider with the integrated luminosity L=20 〖ab〗^(-1) the best sensitivities are derived to be ζ_1=3.1×10^(-5) TeV^(-4) and ζ_2=6.5×10^(-5) TeV^(-4). These constraints are three orders of magnitude stronger than the bounds obtained for the 27 TeV HE-LHC with L=15 〖ab〗^(-1). At the 100 TeV muon collider with L=1000 〖ab〗^(-1) AQGCs can be probed up to ζ_1=1.64×10^(-8) TeV^(-4) and ζ_2=3.4×10^(-8) TeV^(-4). The partial-wave unitary constraints on the couplings g_1, g_2, ζ_1, ζ_1 are investigated. We have shown that unitarity is not violated in the region of the AQGCs.