New technologies and NFT: Classification, challenges in the Türkiye online art market
Yeni teknoloji ile birlikte gelişen sınıflandırma sorunları, Türkiye sanat pazarı ve NFT
- Tez No: 938910
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Sahne ve Görüntü Sanatları, Sanat Tarihi, Fine Arts, Performing and Visual Arts, Art History
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 272
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çağdaş teknolojinin getirdiği yeni fırsatlarla ortaya çıkan çevrimiçi sanat pazarının sınırlarını çizmektir. Çevrimiçi ve geleneksel sanat pazarları arasındaki benzerlikler, geleneksel pazarlama yöntemleriyle açıklanırken, farklılıklar dijital pazarlama stratejileri kullanılarak incelenmektedir. Dijital pazarlama, teknolojik gelişmelerle birlikte evrimleşerek 'deneyimsel pazarlama yöntemlerini' bünyesinde barındırmaktadır. Geleneksel pazarlama yöntemlerinin geleneksel sanat pazarına fayda sağlaması gibi, zamanla gelişen çevrimiçi sanat pazarı da bu deneysel pazarlama yöntemlerini sektörel geleneklerine uygun şekilde uyarlamaktadır. Web 1.0'ın ortaya çıkışından Web 4.0'ın ortaya çıkışına kadar teknolojik olanaklar, sanat aktörlerinin internet kullanımını mümkün kılmaktan çevrimiçi platformların benimsenmesine ve şimdi de metaverse alanlarının keşfine kadar genişlemiştir. Bu çalışma, teknolojinin sanat pazarına getirdiği yeni zorlukları ve fırsatları inceleyerek temel bilginin yaratılması ve uygulanmasına odaklanmaktadır. Çalışma, küresel uygulamaları içeren güncellenmiş bir tabloda sunulan geleneksel ve çevrimiçi sanat pazarlarının net tanımlarını sunmaktadır. Bu tablo, Türkiye'nin aynı teknolojileri eş zamanlı olarak kullanıp kullanmadığını ve ne ölçüde kullandığını değerlendirmek için bir çerçeve görevi görmektedir. Dijital ve deneyimsel pazarlamanın kesin tanımları aracılığıyla, birçok sözde sanal müze ve galerinin yalnızca çevrimiçi organizasyonlar olarak işlev gördüğü ortaya çıkar. Sonuç olarak, NFT'lerin sanat piyasasındaki rolü ve metaverse kavramının sınırları - araştırmacılar arasında popülerlik kazanmış ve kapsamlı tartışmalara yol açmış konular - açıkça tanımlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to delineate the boundaries of the online art market that has emerged with the new opportunities brought by contemporary technology. The similarities between the online and traditional art markets are explained through conventional marketing methods, while the differences are examined using digital marketing strategies. Digital marketing evolves with technological advancements and incorporates 'experiential marketing methods.' Just as traditional marketing methods benefit the conventional art market, the online art market—developing over time—adapts these experimental marketing methods in line with its sectoral traditions. From the emergence of Web 1.0 to the advent of Web 4.0, technological capabilities have expanded, from enabling internet use by art actors to the adoption of online platforms and, now, the exploration of metaverse spaces. This study explores the new challenges and opportunities technology has introduced to the art market, focusing on the creation and application of essential knowledge. The study provides clear definitions of the traditional and online art markets, presented in an updated table that includes global applications. This table serves as a framework for evaluating whether and to what extent Türkiye employs the same technologies concurrently. Through precise definitions of digital and experiential marketing, it is revealed that many so-called virtual museums and galleries function merely as online organizations. Consequently, the role of NFTs in the art market and the boundaries of the metaverse concept—topics that have gained popularity and sparked extensive discussion among researchers—are clearly defined.