Metadiscourse in EAP classes: A comparative analysis of teacher discourse in online and face-to-face modes of instruction
Akademik amaçlı ingilizce sınıflarında üstsöylem: Çevrimiçi ve yüz yüze eğitimde öğretmen söyleminin karşılaştırmalı analizi
- Tez No: 938909
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALE IŞIK GÜLER, DOÇ. DR. BETÜL BAL GEZEGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 318
Özet
Söylem düzenlemek ve dinleyici yönlendirmek üzere kullanılan unsurlar olarak tanımlayabileceğimiz üstsöylem, yoğun olarak yazılı dil türlerinde araştırılmıştır. Bu çalışma, sözlü akademik dile odaklanarak Akademik Amaçlı İngilizce (AAİ) öğretmenleri tarafından çevrimiçi ve yüz yüze derslerdeki üstsöylem kullanımlarını inceleyerek bu araştırma ihtiyacına cevap vermeyi amaçlamaktadır. AAİ derslerindeki üstsöylem işlevlerinin kullanımları arasındaki benzerlik ve farklılıkları belirlemek için 14 çevrimiçi ve 14 yüz yüze dersten oluşan küçük çaplı bir öğretmen dili derlemi oluşturulmuştur. AAİ öğretmenlerinin derslerinde kullandıkları söylemlerinin transkripsiyonları Ädel'in (2023) üstsöylem modeline dayalı olarak, UAM Derlem Aracı yardımıyla hem nicel hem nitel derlem-temelli söylem analizi içeren karma yöntem aracılığıyla incelenmiştir. Sayısal bulgulara göre, AAİ öğretmenleri üstsöylemi temel olarak öğrencileri derse dahil etmek ve yönlendirmek ve konu-bilgi akışını belirgin hale getirmek için kullanmışlardır. Ayrıca bulgular çevrimiçi öğretimde dijital ortamın gerekliliklerinin söylem içi atıf yönetimi gibi bazı işlevlerin yoğun olarak görülmesi ile ilgili olabileceğini göstermektedir. Öte yandan bulgulara vii göre yüz yüze öğretimde dinleyicinin fiziksel olarak ulaşılabilirliğinin dinleyici davranışını yönetme gibi bazı işlevlerin yoğun olarak kullanılması ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bunlara ilaveten, bu çalışma AAİ derslerinde sıkça görülen odak değişiminin üstsöylem işlevleri ve kategorilerinin öğretmenlerin eğitim ve öğretim ile ilgili gerçek zamanlı kararlarıyla bağlantılı görünen tahmin edilemez bir biçimde iç içe geçmesine yol açtığını göstermektedir. Çalışmanın sonuçları dil öğretmeni eğitimi ve AAİ öğretmen gelişiminde üstsöylem becerilerini kapsayan sistematik bir yaklaşım ihtiyacına işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
Metadiscourse, which refers to the features used to organize discourse and orient the audience, has been studied profoundly in written language modalities. By focusing on spoken academic language, this study attempts to address the research gap by investigating the metadiscourse functions employed by EAP teachers in both online and face-to-face (F2F) lessons. In order to identify the similarities and differences in the employment of metadiscourse functions in EAP lessons, a small-scale teacher language corpus, which consists of 14 online and 14 F2F lessons, was created. Based on Ädel's (2023) metadiscourse model, the transcriptions of classroom discourses of EAP teachers were analysed with a mixed-methods approach, which combines both quantitative and qualitative corpus-based discourse analysis aided by the UAM Corpus Tool. According to the quantitative findings, the EAP teachers utilized metadiscourse primarily to engage and orient the students and to signpost topics and information flow. The findings also suggest that the requisites of teaching in a digital environment seem to influence the prevalence of some functions like managing phorics in online teaching, whereas the physical availability of the audience in F2F teaching might v pertain to the intense use of some functions such as managing audience behaviour. In addition, the study implies that the rapid shift in focus in EAP lessons can lead to an intertwinement of various metadiscursive functions and categories in an unpredictable manner, which seems to be connected to teachers' instructional and pedagogical decisions in real time. The implications of the study point to the need for a systematic approach in language teacher training and EAP teacher development that encompasses metadiscursive skills.