Mekteplere Mahsus İlm-i Terbiye-i Etfâl eserinin transkripsiyon ve değerlendirmesi
Transcription and evaluation of the work İlm-İ Terbiye-İ Etfâl Special for Schools
  1. Tez No: 938922
  2. Yazar: RECEP AVŞAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DAVUT ADLIĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tarih Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 432
Özet
Mekteplere Mahsus İlm-i Terbiye-i Etfâl Eserinin Transkripsiyon ve Değerlendirmesi Irene Carre & Roger Liquier'in yazdığı ve Necmettin Sadak (1917)'ın Fransızcadan tercüme ettiği İlm-i Terbiye-i Etfâl isimli bu eser Osmanlı eğitim tarihi açısından çok önemli bir eserdir. Bu araştırmamızın amacı çocuk pedagojisi açısında değerli olan bu eserin transkripsiyonu yapıp araştırmacılara bu alanda yeni bilgiler kazandırmak ve eğitim dünyasına küçük bir katkı sunmaktır. Eserin çevirisi yapılırken transkripsiyon yöntemi kullanılmış, daha sonra da ayrı başlıklar altında verilmiş olan her bölüm için ayrı ayrı kısa bir değerlendirme yapılmıştır. İptidâî mekteplerinde öğretmenlik yapacak eğitimciler için bir özel öğretim yöntemleri kitabı olarak değerlendirilebilecek olan bu eser, öğretmenlerin eğitim sürecinde ihtiyaç duyacakları hususları teorik ve pratik yönden ele alması bakımından önemlidir.
Özet (Çeviri)
Transcription and Evaluation of the Work İlm-İ Terbiye-İ Etfâl Special for Schools This work, titled İlm-i Terbiye-i Etfâl, written by Irene Carre & Roger Liquier and translated from French by Necmettin Sadak (1917), is a very important work in terms of the history of Ottoman education. Theaim of this research is to transcribe this work, which is valuable in terms of child pedagogy, to provide researchers with new information in this field and to make a small contribution to the world of education. The transcription method was used while translating the work, and then a brief evaluation was made for each section given under separate headings. This work, which can be considered as a special teaching methods book for educators who will teach in primary schools, is important in terms of addressing the issues that teachers will need in the education process in theoretical and practical terms.