Streptozotosin ile indüklenen diyabetik ratlarda teucrium pruinosum ekstratının antidiyabetik aktivitesi
Antidiabetic activity of teucrium pruinosum extract in streptozotocin-induced diabetic rats
  1. Tez No: 938925
  2. Yazar: RECEP AS
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DURSUN BARUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, streptozotosin ile indüklenen diyabetik ratlarda Teucrium pruinosum ekstratının antidiyabetik aktivitesini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışmamızda deney gruplarında canlı ağırlık, yem ve su tüketimi, kan şekeri düzeyleri, biyokimyasal belirteçler, oksidatif stres belirteçleri (TAS, TOS, OSİ) ve inflamatuar belirteç (IL-1β) incelenmiştir. Çalışmada Wistar albino cinsi (8 haftalık, 180-300 gram) 40 adet hem erkek hem dişi ratlar kullanılmıştır. Ratlar, 22 ± 2 °C'de ve %50 nisbi nem oranında şeffaf içi görülebilen, standart rat yemi ve su ataçmanlarının eklenebileceği şekilde tasarlanmış kaplarda 12/12 saatlik aydınlık-karanlık döngüsüne sahip bir ortamda barındırılmıştır. Çalışmamızda ratlar sağlıklı (S), diyabet (DM), diyabet + 200mg/kg metformin (DM+M200), diyabet + Teucrium pruinosum 100mg/kg (DM+T100) ve diyabet + Teucrium pruinosum 200mg/kg (DM+T200) olarak beş grup şeklinde ayrılmıştır. Deneysel koşullara uyum sürecini tamamlamaları amacıyla, ratlar deney başlangıcından 14 gün önce deney ortamına alınmıştır. STZ enjeksiyonundan önce 16 saat aç bırakılan ratlara 40mg/kg dozunda STZ intraperitoneal enjekte edilmiştir. Enjeksiyondan 48 saat sonra ölçülen kan şekerlerinde 250mg/dl üzerinde olanlar diyabet kabul edilmiştir. Ratlar üzerinde 28 gün boyunca 100mg/kg ve 200mg/kg dozlarında Teucrium pruinosum ekstaratı oral gavaj yoluyla uygulanmış ve sonuçlar 200mg/kg metformin oral gavaj uygulanan ratlar ile kıyaslanmıştır. Çalışmamız sonucunda; ağırlık değişimi açısından, sağlıklı ve DM+T100 gruplarında canlı ağırlık artışı gözlenirken; diyabet, DM+M200 ve DM+T200 gruplarında canlı ağırlık kaybı meydana gelmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to investigate the antidiabetic activity of Teucrium pruinosum extract in streptozotocin-induced diabetic rats. In our study, body weight, feed and water consumption, blood glucose levels, biochemical markers, oxidative stress markers (TAS, TOS, OSI) and inflammatory markers (IL-1β) were analyzed in experimental groups. Forty male and 40 female Wistar albino rats (8 weeks old, 180-300 grams) were used in the study. The rats were housed at 22 ± 2 °C and 50% relative humidity in a 12/12 h light-dark cycle at 22 ± 2 °C and 50% relative humidity in transparent, see-through containers designed for the addition of standard rat food and water attachments. In our study, rats were divided into five groups as healthy (S), diabetes (DM), diabetes + 200mg/kg metformin (DM+M200), diabetes + Teucrium pruinosum 100mg/kg (DM+T100) and diabetes + Teucrium pruinosum 200mg/kg (DM+T200). The rats were taken into the experimental environment 14 days before the beginning of the experiment in order to complete the adaptation to the experimental conditions. Rats were fasted for 16 hours before STZ injection and injected intraperitoneally with STZ at a dose of 40 mg/kg. Blood glucose levels above 250mg/dl measured 48 hours after injection were considered as diabetes. Teucrium pruinosum exstarate at doses of 100mg/kg and 200mg/kg was administered by oral gavage for 28 days and the results were compared with those of rats administered 200mg/kg metformin by oral gavage. As a result of the study; As a result of our study, in terms of weight change, while body weight gain was observed in the healthy and DM+T100 groups, body weight loss occurred in the diabetes, DM+M200 and DM+T200 groups.