Modern synthesis - extended evolutionary synthesis debate: A pluralist solution
Modern sentez - genişletilmiş evrimsel sentez tartışması: Çoğulcu bir çözüm
  1. Tez No: 938926
  2. Yazar: MURAT GÜLSAÇAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYHAN SOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Genişletilmiş Evrimsel Sentez (GES), Modern Sentez (MS) olarak adlandırılan ana akım evrimsel biyolojiye karşı en son meydan okumadır. GES destekçileri evrim kuramının gelişim biyolojisi ve epigenetik gibi alanlardaki yeni deneysel bulgular ve yeni geliştirilmiş kuramlarla genişletilmesi gerektiğini savunurken, MS destekçileri ise mevcut kuramın yeni deneysel bulgularla uyumlu olduğunu, bu nedenle evrim kuramının kapsamlı bir şekilde yeniden elden geçirilmesine gerek olmadığını iddia ediyorlar. Tartışmanın MS tarafı, ünifikasyon ve indirgeme temelinde evrimdeki çoğulluğun gerçekliğini reddetmektedir. Diğer yandan GES tarafı ise evrimdeki çoğulluğa dikkat çekmekte ve yeni keşfedilen olguları da içerecek yeni bir sentez talep etmektedir. MS-GES tartışmasının çözümü için, entegre çoğulculuğu savunacağım. Entegre çoğulculuktan ilham alan entegre evrimsel çoğulculuğun (EEÇ), evrimsel biyoloji için üçüncü, daha istikrarlı ancak henüz gerçekleşmemiş bir yol olduğunu öne süreceğim.
Özet (Çeviri)
The latest challenge to mainstream evolutionary biology's Modern Synthesis (MS) is Extended Evolutionary Synthesis (EES). While EES supporters advocate for extending evolutionary theory with new empirical findings and newly developed theories in areas such as developmental biology and epigenetics, MS supporters remain content with the old theory, claiming that new empirical findings align with MS, so there is no need for an extensive overhaul of evolutionary theory. They deny the actuality of plurality in evolution based on unity and reduction. On the other hand, the EES side points out the plurality in evolution and demands a new synthesis that will include the newly discovered phenomena. For the solution of the MS-EES Debate, I advocated for Integrative Pluralism. Integrative Evolutionary Pluralism (IEP), inspired by integrative pluralism, represents the third, more stable yet unrealized path for evolutionary biology.