İstanbul ili ormanlarında yangın risklerinin belirlenmesi ve iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi
Determination of fire risks in Istanbul province forests and evaluation from the perspective of occupational health and safety
- Tez No: 938937
- Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZ HULUSİ ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Kazalar, Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Public Health, Accidents, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Doğal ekosistemlerinin kendini geliştirmesi ve mevcut şartlara uyum sağlamasının bir sonucu olarak doğadaki orman yangınları, coğrafi bölgelere bağlı olarak ekosistemlerin kendini yenilemesi ve sürekliliğini sağlaması açısından vazgeçilmezdir. Ekosistemlerde doğal olarak görülen orman yangınlarının insan kaynaklı olarak yangın sıklığının artması ve geniş alanların yanarak zarar görmesi sonucu orman kaynaklarından daha az yararlanılmasına neden olmaktadır. Orman yangınlarıyla mücadele kapsamında mevcut ormanların yangın tehlikesi ve yangın sonucu oluşan riskin şiddetinin önceden tahmin edilmesi veya modellenerek hesaplanması yangınla mücadele edenlere ve karar verici durumunda olan planlayıcılara ve yöneticilere yardımcı olmaktadır. Bu tez çalışmasında İstanbul ilinde bulunan ormanların yangın risklerinin belirlenmesi ve bu risklerin iş sağlığı ve güvenliği açısından değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, yangın risk faktörleri coğrafi, meteorolojik, bitki örtüsü ve insan faktörleri açısından incelenmiş ve bu faktörlerin orman yangınlarına etkileri analiz edilmiştir. Ayrıca, orman yangınlarına karşı alınabilecek önlemler ve yangınla mücadele sırasında çalışanların karşılaşacağı tehlikeler, işçi sağlığı ve işçi güvenliği perspektifinden değerlendirilmiştir. Bu bağlamda çalışma sonuçlarından, İstanbul'daki ormanların korunması ve yangın risklerinin azaltılmasına yönelik stratejik planlama çalışmalarına katkı sağlaması hedeflenmiştir. Bu çalışmada toplanan veriler ışığında, yangın risk faktörleri değerlendirilerek aylar itibariyle risk haritaları oluşturulmuştur. Bu haritalar ile yangın riski yüksek, orta ve düşük bölgeler coğrafi bilgi sistemleri (CBS) kullanılarak görselleştirilmiştir. Bu haritalar İş Güvenliği ve Sağlığı açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of natural ecosystems developing themselves and adapting to current conditions, forest fires in nature are indispensable for ecosystems to renew themselves and ensure their continuity, depending on the parts. Forest fires, which occur naturally in ecosystems, cause human-induced growth and damage by burning in wide ranges, causing less use of forest resources. Within the scope of combating forest fires, predicting or modeling the harmful danger of existing forests and the deterioration of the risk caused by disease helps those who fight against flaring and planners or managers who are decision makers. In this thesis study, it is aimed to determine the fire risks of forests in Istanbul and to evaluate these risks in terms of occupational health and safety. Within the scope of the study, fire risk factors were examined in terms of geographical, meteorological, vegetation and human factors, and the effects of these factors on forest fires were analyzed. In addition, the precautions that can be taken against forest fires and the dangers that employees may encounter during firefighting have been evaluated from the perspective of occupational health and safety. In this context, the study results are aimed to contribute to strategic planning studies aimed at protecting forests in Istanbul and reducing fire risks. In the light of the data collected in this study, fire risk factors were evaluated and a monthly risk map was created. With this map, high, medium and low fire risk areas are visualized using geographic information systems (GIS). These maps were evaluated in terms of Occupational Safety and Health.