Kavramsal fotoğrafta yüzey araştırmaları ve kültürel coğrafyalar
Surface studies and cultural geographies on conceptual photography
- Tez No: 635943
- Danışmanlar: PROF. DR. SİMBER RANA ATAY
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
Havadan bakış vizyonu ve fotoğraf teknolojisi, tarihsel süreçte, ortak bir dil yetisi geliştirmiş ve bu durum, kartografik tasarıma önemli bilimsel ve estetik katkılar sağlamıştır. Havadan bakış ya da mitolojik bağlamda İkarus Bakışı, Sanat Tarihi açısından büyük bir ilham kaynağıdır. Havadan Bakış, aynı zamanda, coğrafi bilgi sistemlerinin istikrarlı bir biçimde geliştirmeye devam ettiği görüntüleme teknolojilerinin temeli olan bir potansiyele sahiptir. Bir sanat ve bilim ortaklığı olan Kartografi, Çağdaş Sanat ve Kavramsal Fotoğraf Sanatı için cazip bir mecradır. Bu bağlamda, post modern kültür ile siber kültürün sosyolojik ve antropolojik etkileri, sanal haritalarda kendisini göstermektedir. Böylece kavramsal sanat anlayışı, özne ve mekân arasında felsefi bir diyalog gerçekleştirerek kartografik tasarım ile yakınlık kurmaktadır. Dolayısıyla coğrafi yaklaşımların yaratıcı potansiyeline ilişkin teoriler geliştirilebilmektedir. Havadan bakış açısından drone teknolojisinin kavramsal fotoğrafa katkıları ve sunduğu olanaklar günümüzde önem arz etmektedir. Aynı zamanda uydu fotoğrafları ve gözetim sistemlerini irdeleyen kavramsal fotoğraf çalışmaları, Hakikat-Sonrası Çağ'ın tartışma alanlarına ilişkin bir eleştirel söyleme sahiptir. Kavramsal fotoğraf pratikleri dâhilinde, coğrafya ile bağlantılı olarak 'manzaranın temsili', bizi, yüzey olgusuna ve kültürel coğrafyaların hümanist bakışına yönlendirmektedir. Yüzey, kartografik bakışı temsil eden ve fotoğraf aracılığıyla gerçekleşen, havadan perspektif vizyonu dolayısıyla, sanatçının bir arzu nesnesi haline gelmektedir. Bu bağlamda çalışan birçok sanatçı vardır. Jananne Al-Ani, Richard Mosse, Laura Kurgan, Sohei Nishino, Sophie Ristelhueber, Simon Norfolk, Joan Fontcuberta, Jon Rafman, Mishka Henner ve Trevor Paglen bu sanatçılar arasındadır. Böylece, 'havadan bakış' konusu, mitolojik kökenleri, felsefi temelleri ve fotoğrafik görüntüleme teknolojilerinin tarihsel gelişimi açısından incelenerek, betimsel yöntem çerçevesinde, kavramsal fotoğraf sanatçılarının yapıtları ile örneklendirilmiştir. Tez, bu kuramsal yapıyı temel alarak geliştirilmiş, Karaburun-Gerence'de bulunan balık çiftliklerini konu alan,“Home (Yuva)”başlıklı kavramsal fotoğraf projesini de içermektedir.
Özet (Çeviri)
The aerial vision vision and photography technology have developed a mutual language ability in the historical process and this has made significant and aesthetic contributions to the cartographic design. An aerial view or mythical view of Ikarus is a great inspiration in terms of Art History. Aerial View also has a potential as the basis for imaging technologies, where geographic information systems continue to develop steadily. Cartography, which is an art and science corporation, is an attractive medium for Contemporary Art and Conceptual Photography Art. In this context, the sociological and anthropological effects of postmodern culture and cyber culture show itself in virtual maps. Thus, the conceptual art approach establishes a philosophical dialogue between the subject and the space and establishes a close relationship with the cartographic design. Therefore, theories regarding the creative potential of geographical approaches can be developed. From the aerial perspective, the contributions and possibilities of drone technology to conceptual photography are important today. At the same time, conceptual photography studies examining satellite photographs and surveillance systems have a critical discourse about the discussion areas of the Post-Truth Age. Within the conceptual photography practices, 'representation of the landscape' in connection with the geography leads us to the surface phenomenon and the humanist view of cultural geographies. The surface becomes an object of desire of the artist due to its vision from the air, which represents the cartographic view and is realized through photography. There are many artists working in this context. Jananne Al-Ani, Richard Mosse, Laura Kurgan, Sohei Nishino, Sophie Ristelhueber, Simon Norfolk, Joan Fontcuberta, Jon Rafman, Mishka Henner and Trevor Paglen are among these artists. Thus, the subject of 'aerial view' was analyzed in terms of mythological origins, philosophical foundations and historical development of photographic imaging technologies, and exemplified by the works of conceptual photographers within the framework of the descriptive method. VI The thesis includes the conceptual photography project titled“Home (Home)”, which was developed on the basis of this theoretical structure, and which focuses on fish farms in Karaburun-Gerence.