Lise öğretmenlerinin görüşlerine göre âdab-ı muaşeret eğitiminin uygulama süreci, gerekliliği ve etkileri
The implementation process, necessity and effects of ethics education according to the opinions of high school teachers
- Tez No: 938953
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AZİZ TEKE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Bu araştırma, Lise Öğretmenlerinin Görüşlerine Göre Âdab-ı Muaşeret Eğitiminin Uygulama Süreci, Gerekliliği ve Etkilerini belirlemeyi amaçlamaktadır. Nitel araştırma yöntemi kullanılarak, katılımcıların bakış açıları doğrultusunda konunun anlaşılması hedeflenmiştir. Araştırma, Karaman ilinde 2024-2025 eğitim-öğretim yılında görev yapan müdür, müdür yardımcıları ve lise öğretmenleri ile sınırlıdır. Nitel veri toplamak için“Demografik Bilgi Formu”ve“Öğretmen Görüşme Formu”kullanılmıştır. Betimsel analiz yöntemi ile 13 öğretmenden elde edilen veriler incelenmiştir. Araştırma sonucunda öğretmenlerin Adabımuaşeret dersinin gerekliliğine dair görüşleri dört ana tema ve sekiz alt tema şeklinde sıralanmıştır. En yüksek sıklığa sahip ana tema,“Gençlerin İletişim Becerileri ve Ahlak”olarak belirlenmiştir. Millî Eğitim Bakanlığının Adabımuaşeret dersine ihtiyaç duyma sebepleri, toplumda ahlaki bozulma ve gençlerin ahlaki sorunları üzerine yoğunlaşmıştır. Öğretmenlerin, öğrencilerdeki adabımuaşeret kurallarına uymayan davranışlar hakkındaki görüşleri de çeşitli temalar etrafında şekillenmiştir. Sosyal medya, ailevi eksiklikler ve olumsuz davranışlar bu başlıklar altında vurgulanmıştır. Ayrıca, öğretmenlerin, adabımuaşeret kurallarına uymayan davranışları düzeltmek için kullandıkları stratejiler de önemli bir tema olmuştur. Öğretmenler, bu dersin zorunlu olmasının gerekliliği konusunda genel bir görüş birliği içindedir. Adabımuaşeret dersinin toplumda ahlaki yozlaşmayı azaltma noktasında katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the implementation process, necessity, and effects of etiquette education (Âdab-ı Muaşeret) based on the opinions of high school teachers. A qualitative research method was employed to gain an in-depth understanding of the subject through the perspectives of the participants. The research is limited to principals, vice principals, and high school teachers working in Karaman during the 2024–2025 academic year. In order to collect qualitative data, a“Demographic Information Form”and a“Teacher Interview Form”were utilized. The data obtained from 13 teachers were analyzed using the descriptive analysis method. As a result of the study, teachers' views on the necessity of the Âdab-ı Muaşeret course were categorized into four main themes and eight sub-themes. The most frequently mentioned main theme was“Youth's Communication Skills and Morality.”The reasons cited by the Ministry of National Education for the need for this course focused on moral deterioration in society and the ethical issues among youth. Teachers' opinions regarding students' noncompliance with etiquette rules were also shaped around various themes. Social media, familial deficiencies, and negative behaviors were emphasized under these themes. Furthermore, the strategies used by teachers to correct behaviors that do not conform to etiquette norms emerged as another significant theme. There was a general consensus among teachers on the necessity of making this course compulsory. It is believed that the Âdab-ı Muaşeret course would contribute significantly to reducing moral decline within society.