The evolution of art fairs: A historical and contemporary analysis on the international art world and Turkey with a focus on Contemporary Istanbul
Sanat fuarlarının evrimi: Contemporary İstanbul odaklı uluslararası sanat dünyası ve Türkiye üzerine tarihsel ve çağdaş bir analiz
- Tez No: 938988
- Danışmanlar: PROF. DR. MARCUS GRAF
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sanat ve Kültür Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu tez, sanat fuarlarının tarihi rolünü inceler ve bu fuarların düzenlendiği şehirlerin tanınmasına ve uluslararası düzeyde sanatsal ve ekonomik olarak haritada güvence altına alınmasına olan katkılarını araştırır. Bu sanat fuarlarının sanat dünyasına yaptığı anlamlı katkılar yakından incelenip açıklanmıştır. Türkiye'nin sanat fuarları da kronolojik olarak incelenerek, gelişimleri, büyümeleri ve sanat dünyasına katkıları üzerinde durulacaktır. Son olarak, Türkiye'nin en uzun soluklu çağdaş sanat fuarı olan Contemporary Istanbul detaylı bir şekilde araştırılacaktır. 2006 yılında başlatılan Contemporary Istanbul, bölgesinde kilit bir sanat fuarı olarak ortaya çıkmış, sanatçılar, galeriler ve koleksiyonerler arasında küresel bağlantılar sağlamaktadır. İstanbul'un kültürel peyzajında önemli bir rol oynayan Contemporary Istanbul, olağanüstü çağdaş sanat eserlerini sergilemeyi ve yenilikçi kavramları teşvik etmeyi taahhüt etmektedir. Şu anda 19. edisyonunda olan Contemporary Istanbul, yakın zamanda CI Bloom'u başlatarak yerel sanat topluluğu üzerindeki etkisini artırmıştır. Ikon Fuarcılık tarafından desteklenen Contemporary Istanbul, yıl boyunca Türkiye genelinde düzenlenen konferanslar, sergiler ve çeşitli panellerle fuar alanlarının ötesine geçmektedir
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the historical role of art fairs from their inception and the role they have played in securing the recognition of the destination cities in which they take place, ensuring they be recognized and secured on the map internationally, artistically and economically. After reviewing the history of art fairs in Turkey and abroad, the meaningful contributions that these art fairs have made to the world of art have been closely probed and illustrated. Turkey's art fairs will additionally be chronologically studied to focus on their development and growth as well as their contributions to the local and international art scene. Finally, Turkey's longest running contemporary art fair, Contemporary Istanbul, will be thoroughly investigated. Since its inception in 2006, Contemporary Istanbul has emerged as a pivotal international art fair in its region, facilitating global connections among artists, galleries, and collectors. Constantly fostering innovative concepts and forms, Contemporary Istanbul plays a crucial role in Istanbul's cultural landscape as it is committed to showcasing exceptional contemporary art, presenting the leading art galleries in Turkey as well as selected galleries from all over the world. Now, in its 19th edition, Contemporary Istanbul continues to evolve and expand, recently launching CI Bloom to amplify its impact on the local art community by solely presenting prominent Turkish galleries as well as emerging galleries. Organized by the Ikon Fair Company, Contemporary Istanbul extends its influence beyond the fairgrounds with year-round conferences, exhibitions, and various panels across Turkey.