Lise öğrencilerinin akılcı ilaç kullanımına yönelik farkındalık düzeylerinin belirlenmesi
Determining the awareness levels of high school students regarding rational drug
  1. Tez No: 939012
  2. Yazar: ELİF FİDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÜMİT YAPICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Lise Öğrencilerinin Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Farkındalık Düzeylerinin Belirlenmesi Bu araştırma, lise öğrencilerinin akılcı ilaç kullanımı (AİK) konusundaki farkındalık düzeylerini değerlendirmek amacıyla Diyarbakır ili Yenişehir ilçesinde iki farklı liseden toplam 856 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın temel hedefi, lise öğrencilerinin AİK konusundaki farkındalık düzeylerini belirlemektir. Araştırma kapsamında, katılımcılar cinsiyet, sınıf düzeyi, okul türü, ebeveyn eğitim durumu, kronik hastalık varlığı, düzenli ilaç kullanımı ve reçetesiz ilaç kullanımı gibi değişkenler açısından incelenmiştir. Bulgular, öğrencilerin genel olarak AİK farkındalık düzeylerinin orta düzeyde olduğunu, ancak belirli değişkenlere göre anlamlı farklılıklar gösterdiğini ortaya koymaktadır. Özellikle kız öğrencilerin farkındalık düzeylerinin erkeklere göre daha yüksek olduğu, Anadolu Lisesi öğrencilerinin ise Çok Programlı Anadolu Lisesi öğrencilerine kıyasla AİK konusunda daha bilinçli olduğu belirlenmiştir. Bununla birlikte, ebeveynlerin eğitim durumu, düzenli ilaç kullanımı ve kronik hastalık gibi faktörlerin öğrencilerin farkındalık düzeylerini anlamlı şekilde etkilemediği gözlemlenmiştir. Sınıf düzeyine göre yapılan değerlendirmelerde, 12. sınıf öğrencilerinin farkındalık düzeylerinin, 9. ve 11. sınıf öğrencilerine kıyasla anlamlı derecede düşük olduğu tespit edilmiştir. Bu bulgu, yoğun sınav stresi ve akademik yükün, öğrencilerin sağlık davranışlarına yönelik farkındalığını olumsuz etkileyebileceğini göstermektedir. Aynı zamanda, reçetesiz ilaç kullanan öğrencilerin AİK farkındalık düzeylerinin, reçetesiz ilaç kullanmayan öğrencilere göre daha düşük olduğu görülmüştür. Bu durum, bireylerin yanlış ilaç kullanımına eğilim göstermesi nedeniyle ortaya çıkan risklerin ve bu konuda alınması gereken önlemlerin önemini vurgulamaktadır. Araştırma, lise öğrencilerinin AİK farkındalık düzeylerinin artırılması için çeşitli önerilerde bulunmaktadır. Sağlık eğitiminin müfredata dahil edilmesi, sağlık profesyonellerinin desteğiyle farkındalık kampanyalarının düzenlenmesi ve genç bireylerin erken yaşlardan itibaren sağlık okuryazarlığı kazanmasını sağlayacak okul temelli programların uygulanması önerilmektedir. Ayrıca, ebeveynlere yönelik sağlık okuryazarlığı eğitimlerinin artırılması ve toplum genelinde reçetesiz ilaç kullanımı ile ilgili bilinçlendirme çalışmalarının yapılması gerekmektedir
Özet (Çeviri)
Determining the Awareness Levels of High School Students Regarding Rational Drug This study was conducted to assess the awareness levels of high school students regarding rational drug use (RDU) with the participation of 856 students from two different high schools in the Yenişehir district of Diyarbakır province. The primary objective of the research is to determine the awareness levels of high school students about RDU. Within the scope of the study, participants were examined based on variables such as gender, grade level, school type, parental education level, the presence of chronic diseases, regular drug use, and over-the-counter (OTC) drug use. The findings reveal that while students' overall awareness levels regarding RDU are moderate, significant differences exist depending on specific variables. Notably, female students demonstrated higher awareness levels than male students, and students from Anatolian high schools were found to be more conscious about RDU compared to those from Multi-Program Anatolian high schools. However, factors such as parental education level, regular drug use, and the presence of chronic diseases did not significantly affect students' awareness levels. An evaluation by grade level revealed that 12th-grade students had significantly lower awareness levels compared to 9th and 11th-grade students. This finding suggests that intense exam stress and academic workload may negatively impact students' health awareness. Furthermore, students who used OTC drugs had significantly lower awareness levels compared to those who did not, emphasizing the risks of inappropriate drug use and the importance of preventive measures in this regard. The study offers several recommendations to improve RDU awareness among high school students. It suggests integrating health education into school curricula, organizing awareness campaigns with the support of healthcare professionals, and implementing school-based programs to foster health literacy from an early age. Additionally, enhancing health literacy education for parents and conducting community-wide awareness campaigns about OTC drug use are proposed. These findings provide critical data for developing national and local health policies aimed at improving both individual health behaviors and public health outcomes.