Relationships between typically developing individuals and their siblings with autism spectrum disorder: A qualitative analysis
Tipik gelişim gösteren bireyler ile otizm spektrum bozukluğu olan kardeşileri arasındaki ilişkiler: Nitel bir analiz
  1. Tez No: 939013
  2. Yazar: SELİN SAFRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SARAH HURWİTZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Indiana University Bloomington
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Eğitim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Eğitim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu çalışma otizm spektrum bozukluğuna (OSB) sahip bir kardeşe sahip olmanın kardeş ilişkilerini nasıl etkilediğini, özellikle de tipik gelişim gösteren bireylerin OSB'l' kardeşleriyle olan ilişkilerini ve otizmin bu ilişki ve hayatları üzerindeki etkilerini nasıl algıladığını araştırmaktadır. Araştırma kapsamında, otizm spektrum bozukluğuna sahip kardeşleri olan üç tipik gelişim gösteren yetişkinle yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bu görüşmelerin tematik analizi, otizmin kardeş ilişkileri ve tipik gelişim gösteren bireylerin yaşamları üzerindeki etkilerine dair beş tema ortaya çıkarmıştır. Araştırmanın bulguları, katılımcıların OSB'l' bir kardeşe sahip olmanın hem zorluklarını hem de faydalarını deneyimlediğini göstermektedir. En sık dile getirilen zorluklar arasında, ebeveynlerin OSB'l' kardeşlere orantısız şekilde daha fazla ilgi göstermesi ve bunun ebeveynlerle olan ilişkiler üzerindeki etkisi, arkadaşlık kurma konusunda bazı engeller ve OSB'li kardeşe karşı artan bir sorumluluk duygusu bulunmaktadır. Bununla birlikte, OSB'li bir kardeşe sahip olmanın en sık belirtilen faydaları arasında kişisel gelişim üzerindeki etkiler, benzer durumlarda olan diğer kişilerle arkadaşlıklar kurma ve OSB'li kardeşle değerli bir ilişki geliştirme yer almaktadır. Ayrıca, tüm katılımcılar, OSB'li kardeşleriyle çok yakın bir ilişkiye sahip olduklarını belirtmiştir.
Özet (Çeviri)
This qualitative study is an investigation into how having a sibling with autism spectrum disorder (ASD) affects sibling relationships, specifically, how typically developing adults perceive their relationships with their siblings who have autism and the effects of autism on their relationship and their lives. Semi-structured interviews were conducted with three typically developing adults who had siblings with autism spectrum disorder. Thematic analysis of the interviews produced five themes regarding the effects of autism on sibling relationships and the typically developing siblings' lives. The findings show that the participants experienced both hardships and benefits of having a sibling with ASD. Their most frequently mentioned hardships were parents' disproportionate attention paid to their siblings with ASD and its effects on their relationship with their parents, some barriers to forming friendships, and a heightened sense of responsibility for the affected sibling. The most frequently mentioned benefits of having a sibling with autism were effects on personal development, forming friendships with others in similar situations, and valued relationships with the siblings who have autism. In addition, all participants stated having a very close relationship with their siblings with autism.