Güllük Körfezi'ndeki mevcut ağ kafes yetiştiricilik alanlarında taşıma kapasitesinin belirlenmesi ve körfezdeki yetiştiricilik alanlarında izlenen çevresel göstergelerin incelenmesi
Determination of the carrying capacity in existing mesh cage breeding areas in Güllük Bay and investigation of the environmental indicators monitored in the growth areas in the gulf
  1. Tez No: 939035
  2. Yazar: İBRAHİM UYSAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEDİM ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Balıkçılık Teknolojisi, Su Ürünleri, Fisheries Technology, Aquatic Products
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Muğla ili, Türkiye'de su ürünleri sektörü açısından büyük bir öneme sahiptir. Muğla ili denizel alanlarında ağ kafes balıkçılığı, özellikle Güllük Körfezi'nin Milas ve Bodrum ilçe sınırlarında çipura ve levrek yetiştiriciliği şeklinde yoğunlaşmaktadır. Ancak, Güllük Körfezi'nde turizm ve deniz taşımacılığı faaliyetlerinin artışı, kıyı bölgelerindeki yapılaşma, akarsuların çevresindeki tarım ve endüstri faaliyetlerinden kaynaklanan kara kökenli kirleticiler, körfezi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durum, zaman içinde körfezde ötrofikasyon sorununun ortaya çıkabileceğini göstermektedir. Ağ kafes balık yetiştiriciliği tamamen su kalitesine bağlı olduğu için, su kalitesindeki olası değişikliklere son derece hassastır. Bu çalışma, Güllük Körfezi'nde yapılan ağ kafes yetiştiriciliğinin sürdürülebilirliğini sağlayabilmek için, yetiştiricilik bölgelerinin taşıma kapasitesinin belirlenmesi ve ötrofikasyon göstergesi olarak kabul edilen TRIX İndeksi'nin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Çalışmanın sonucunda, Güllük Körfezi'ndeki ağ kafes yetiştiricilik bölgelerinin mevcut kapasitesinin taşıma kapasitesinin altında olduğu ve ötrofikasyon riski olmadığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, ağ kafes yetiştiriciliğinde önemli olan deniz suyu kalitesinin izlenmesi ve olası sorunlara karşı gerekli önlemlerin alınması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The province of Muğla holds significant importance in terms of the aquaculture industry in Turkey. Aquaculture in the marine areas of Muğla province is predominantly focused on the cage farming of sea bass and sea bream in the coastal regions of Güllük Bay, specifically within the boundaries of Milas and Bodrum districts. However, the increasing tourism and maritime transportation activities in Güllük Bay, along with coastal urbanization and the presence of land-based pollutants from agricultural and industrial activities near the rivers, have a detrimental impact on the bay. This situation indicates the potential emergence of eutrophication issues in the bay over time. Cage fish farming is highly sensitive to any changes in water quality as it relies entirely on it. Therefore, this study was conducted to determine the carrying capacity of the aquaculture areas in Güllük Bay and examine the TRIX Index, which is an indicator of eutrophication, aiming to ensure the sustainability of cage fish farming in the region. The findings of this study reveal that the current carrying capacity of cage fish farming areas in Güllük Bay is below the threshold, and there is no risk of eutrophication. However, it is essential to monitor the water quality in cage fish farming and take necessary precautions against potential issues to maintain sustainable practices in the bay.