Panax ginseng bitkisinden elde edilen eksozom benzeri nanopartiküllerin alzheimer hastalığı tedavisindeki etkinliğinin araştırılması
Investigation of the effectiveness of exosome-like nanoparticles obtained from panax ginseng plant in the treatment of alzheimer's disease
- Tez No: 939036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MERİÇ ARDA EŞMEKAYA, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNEY GÜRSOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyofizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Eksozomlar hücreler arasındaki iletişimi artırmak için çeşitli hücreler tarafından elde edilen genelde boyutları 30-150 nm arasında değişen hücre dışı veziküller olarak bilinirler. Son zamanlarda; hücreler arası iletişimde yer alması, yüksek biyouyumluluk, kan beyin bariyeri geçebilme yeteneği, düşük toksisiteye sahip olabilmesi gibi birçok avantajından dolayı bitki kaynaklı eksozom benzeri nanopartiküllere (PDELNs'e) olan ilgi artmıştır. Beyin parankiminde ve beyin damarlarında amiloid-β (Aβ) birikimi, ve kademeli sinaps kaybı ile karakterize olan Alzheimer hastalığı, demansın en yaygın nedenlerinden biri olan nörodejeneratif bir bozukluktur. Panax-ginseng bitkisinden elde edilen eksozom benzeri nanopartiküllerin (PGDELNs) üretimi için diferansiyel ultrasantrfüj metodu kullanılmıştır. Elde edilen PGDELNs'in morfolojik karakterizasyonu SEM, STEM ve AFM; çap boyut analizi NTA ve DLS; kimyasal içerik analizi Raman spektroskopisi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Zeta potansiyel analizi, karakterizasyon işlemlerine eklenmiştir. Protein miktarı BCA yöntemi ile belirlenirken, hücre canlılık analizleri, WST-1 testi kullanılarak yapılmıştır. Mitokondri membran potansiyeli ve floresan oranının belirlenmesinde JC-1 boyası kullanılmıştır. Hem sağlıklı hem de 25 uM Aβ(1-42) kullanılarak oluşturulan in vitro Alzheimer modelinde hücreler 5, 10 25, 50 μg/ml'lık konsantrasyonlardan hazırlanan PGDELNs ile muamale edildiler.
Özet (Çeviri)
Exosomes are known as extracellular vesicles, generally ranging in size from 30 to 150 nm, derived by various cells to increase communication between cells. Recently, interest in plant-derived exosome-like nanoparticles (PDELNs) has increased due to their many advantages such as their involvement in intercellular communication, high biocompatibility, ability to cross the blood-brain barrier, and low toxicity. Alzheimer's disease, characterized by amyloid-β (Aβ) accumulation in the brain parenchyma and cerebral vessels, and gradual synapse loss, is a neurodegenerative disorder that is one of the most common causes of dementia. The differential ultracentrifugation method was used to produce exosome-like nanoparticles (PGDELNs) obtained from the Panax-ginseng plant. Morphological characterization of the obtained PGDELNs was performed using SEM, STEM, and AFM; diameter-size analysis was performed using NTA and DLS; and chemical content analysis was performed using Raman spectroscopy. Zeta potential analysis was added to the characterization processes. While protein amount was determined by the BCA method, cell viability analyses were performed using the WST-1 test. JC-1 dye was used to determine mitochondrial membrane potential and fluorescence ratio. Both healthy and in vitro Alzheimer's model cells created using 25 µM Aβ (1-42) were treated with PGDELNs prepared from concentrations of 5, 10, 25, and 50 µg/ml.