KOBİ'lerde işgücü eğitiminin verimliliğe etkisi
The Effect of workforce training to productivity in small and medium sized enterprises
- Tez No: 93904
- Danışmanlar: PROF. DR. ADEM UĞUR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 180
Özet
ÖZET Üretim faktörlerinin en önemli unsurlanndan biri olan işgücünün, bir ülkenin iktisadî kalkınmasında ve refahı yakalamasında bir motor görevi yaptığı şüphe götürmez bir gerçektir. İşte bü yüzden tezimizin konusunu böylesine önemli bir alandan seçmeyi uygun bulduk. Bu çalışmada, sosyal iktisadi hayatın devamı için anahtar unsur olan işgücü kavramı ve bu kavramla ilgi tanımlar; işgücünü işletme içi ve işletme dışından etkileyen unsurlar, verimlilik ve verimlilikle ilgili tanımlar; işgücü verimliliğini ölçülmesi ve artırma yollan, KOBİ'lerde işgücü eğitiminin verimliliğe etkisi, Konya İli'nde gerçekleştirilen imalat sanayiinde işgücü verimliliğinin sonuçlan ve önerileri sunulmaya çalışıldı. Buna göre: yapılan anket çalışması sonucunda, idari personelde dahil olmak üzere, tüm çalışanların eğitim seviyelerinin oldukça düşük olduğu görülmüş, buna karşılık eğitim konusunda herhangi bir ciddi çalışmanın yapılmadığı tespit edilmiştir. Halbuki, bu çalışmanın sonunda önerilen sistemle KOBİ'ler çalışmalarını sistemli bir eğitime tabi tutacak olurlarsa, bundan hem kendileri hem de ülke ekonomisi kârlı çıkacaktır. Böylece KOBİ'lerdeki iş gücünün geleceğe yönelik ufku açılabilecek ve günümüz gelişmelerine ayak uydurabilecek bir pozisyona adapte olabilecektir. Genç ve dinamik bir işgücüne sahip olan ülkemizin bu tür eğitim organizasyonlanna şiddetle ihtiyacı vardır. Bunun sağlanması için gerekli çalışmalann bir an önce başlatılması gerekmektedir. XII
Özet (Çeviri)
SUMMARY It is a doubtless fact that labour force is one of the most significant factors in economic development and increasing welfare. That's why. we've found it appropriate to choose the subject of our thesis in such an important field. In this study, it has been tried to introduce the concept of“labour force”which is the key factor for lasting social and economic life, and the definitions concerning labour force; the external and internal effective factors for it; productivity and the definitions concerning it; the productivity of labour force, its measurement and how to raise the productivity, the training of labour force and its relationship with productivity. In accordance with this, at the end of empirical questionnaire study, that all of the work force's education levels are quite low has been observed and for this it has been found out that no serious action has been held in education and training of the work force. However if workers and small and managers in medium-sized enterprises should be educated and trained by means of the system suggested at the end of this study, this will be beneficial for the economics of our country. Our country which has a dynamic and young work force needs such kind of education and training organisations. xui