Günümüz Bolu Göynük yöresi dokuma kumaşlarının incelenmesi
Today's study of fabrics woven area Bolu Goynuk
  1. Tez No: 345745
  2. Yazar: SELMA SARIGÜZEL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. LATİF TARAŞLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Halı-Kilim Eski Kumaş Desenleri Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bolu- Göynük yöresinde, dokumacılık çok önemli yer teşkil etmektedir. Bu yöredeki dokumalar genellikle pamuk ipliğinden yapılır ve yöreye ait belli başlı renkler ve motifler kullanılarak dokunur. Yöredeki dokumacılığın en önemli özelliği tezgahta sipariş üzerine yöreyi temsil eden motiflerle belli ölçülerde dokuma yapılmış olmasıdır.Yörede daha çok bez ayağı dokuma yapılıp, kullanılacak dokuma unsuruna göre belli ölçüler verilir. Yapılan dokumaların zemini ham beyaz olup desen ve motiflerde kullanılan renkler ise kırmızı, lacivert, yeşil, mavi, sarı, sim ve kahverengi olarak değişir. İplerin renkleri ise kök boya ile yapılır. Yörede kullanılan belli başlı motifler vardır artık bu motifler yöre ile özdeşleşmiştir. Bu motiflerin başında; bahar dalı, suyolu, kesme şeker, elma baharı, aslanağzı, portakal, uğur böceği, ulama başı, nişan bohçası, kabak çekirdeği, makasçık ve kuzugöbeği yer alır.Göynük yöresinin en önemli dokuma unsuru göynek?tir. Göynekler bayan ve erkeklerin giydiği yöreye özgü bir iç giyimdir. Göyneklerde fazla dikiş ve kesim bulunmadan pratik yöntemlerle uzun dokuma parçalarının birleşiminden oluşturularak dikilir. Yaka kısmına oyuntu verilerek, kol oyuntusu verilmeden, omuz kısmından kumaş katı yapılıp, yan kısımların dikilmesinden meydana gelir. Ayrıca gerek görülürse, yaka ve kol kısımlarına da süslemeler yapılır. Yörenin bir başka önemli dokuma çeşitleri ise örtülerdir. Bunlar mutfak peçetesi, raf örtüleri, masa örtüsü, kese, perde, peştamal, yazma ve tülbent çeşitleri olarak sınıflandırılır. Bu dokuma çeşitlerine tanıtım fişlerinde detaylı anlatımlarla tek tek yer verilmiştir.Göynük yöresinde halkın sandıklarında halen değer verip sakladığı dokumaları görmek mümkündür. Bunun haricinde dokumacılık kültürünü en iyi yansıtan materyalleri, yörenin hediyelik eşya satan dükkanlarında da rastlayabiliriz. ANAHTAR KELİMELER: Göynük Dokumaları, Dokuma Kumaşlarının İncelenmesi, Günümüzde Göynük Dokumaları ve Çeşitleri
Özet (Çeviri)
Bolu-Goynuk region, constitutes an important place in weaving. Usually made from cotton yarn of the fabric of this region and the region touches using certain colors and motifs. The most important feature of the local flair, weaving a certain extent, woven with motifs representing the local area on the order is made.The region made more plain-woven, woven element to be used is decided based on the dimensions. The fabrics and patterns and motifs raw white colors used in the floor of the red, blue, green, blue, yellow, silver and brown varies. If the colors are made with ropes dye. There are certain motifs, these motifs are used in the region now has become synonymous with the region. This is the beginning of the motifs, spring branch, waterway, cutting sugar, apple spice, snapdragon, orange, ladybug, head of liaison, engagement pack, pumpkin seeds, spring is located in cunt and champignons. The most important element of woven goynek Goynuk region 'is. An endemic goyneks underwear worn by women and men. Goynek youth without sewing and cutting more practical ways by creating a combination of long pieces of fabric sewn. Giving gully collar portion, the arm recess, without fabric layer made from the shoulder, the planting of the side portions occurs. Also if needed, collar and arm parts are the decorations. If the region is another major types of woven membranes. These kitchen napkin, shelf covers, table cloth, pouch, screen, loincloth, writing, and are classified as varieties of cheesecloth. These types of weaving detailed narratives of individual receipts are given publicity.Goynuk region to value people's chests is still possible to see the stores textiles. Apart from this, the best representative of the culture of textile materials, see manifestations of the region in the souvenir stores. KEY WORDS: Goynuk Weaving, Woven Fabrics Investigation and Types of Weaving Today Goynuk