Yoksul ve yoksul olmayan ebeveynlerin çocuklarda ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumları
Fever management in children and attitudes towards rational drug use of poor and non-poor parents
- Tez No: 939060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİHAL GÖRDES AYDOĞDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erzurum Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı yoksul ve yoksul olmayan ebeveynlerin çocuklarda ateş yönetimi ve akılcı ilaç kullanımına yönelik tutumlarının değerlendirilmesidir. Yöntem: Karşılaştırmalı tanımlayıcı tipte olan çalışma Mart - Eylül 2023 tarihleri arasında 425 ebeveyn üzerinde yürütülmüştür. Çalışmanın verileri Sosyo-Demografik Özellikler Bilgi Formu, Ebeveynlerin Ateş Yönetimine İlişkin Bilgi Formu, Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistikler, bağımsız gruplarda t testi, varyans analizi ve pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul ve kurum izni alınmıştır. Bulgular: Yoksul olan bireylerin Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği toplam puan ortalaması 33,81±4,48, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 166,83±12,50, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutlarından doğru ve bilinçli kullanım puan ortalaması 128,67±13,85, etkili ve güvenli kullanım puan ortalaması 38,16±11,36 olduğu tespit edilmiştir. Yoksul olmayan bireylerde; Ebeveyn Ateş Yönetimi Ölçeği toplam puan ortalaması 34,28±4,08, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 173,27±18,42, Akılcı İlaç Kullanımına Yönelik Ebeveyn Tutum Ölçeği alt boyutlarından doğru ve bilinçli kullanım puan ortalaması 132,70±11,82, etkili ve güvenli kullanım puan ortalaması 40,57±10,4 olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to evaluate the attitudes of poor and non-poor parents towards fever management and rational drug use in children. Methods: The comparative descriptive study was conducted on 425 parents between March and September 2023. The data of the study were collected with the Socio-Demographic Characteristics Information Form, Information Form on Fever Management of Parents, Parental Fever Management Scale, and Parental Attitude Scale towards Rational Drug Use. Descriptive statistics, t test in independent groups, analysis of variance and Pearson correlation analysis were used to analyse the data. Ethics committee and institutional approval were obtained before starting the study. Results: The mean total score of the Parental Fever Management Scale was 33.81±4.48, the mean total score of the Parental Attitudes Towards Rational Drug Use Scale was 166.83±12.50, the mean score of correct and conscious use from the sub-dimensions of the Parental Attitudes Towards Rational Drug Use Scale was 128.67±13.85, and the mean score of effective and safe use was 38.16±11.36. In non-poor individuals, the mean total score of the Parental Fever Management Scale was 34.28±4.08, the mean total score of the Parental Attitudes Towards Rational Drug Use Scale was 173.27±18.42, the mean score of correct and conscious use from the sub-dimensions of the Parental Attitudes Towards Rational Drug Use Scale was 132.70±11.82, and the mean score of effective and safe use was 40.57±10.4.