Aksaray Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinde sporcu beslenmesi bilgi düzeyi ve beslenme alışkanlıkları ile ilişkili etmenler
Factors related to nutritional habits and sports nutrition knowledge level among Aksaray University Faculty of Sport Sciences students
- Tez No: 654165
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YASEMİN DURDURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Halk Sağlığı, Nutrition and Dietetics, Public Health
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Genetik yapı ve uygun antrenmanın yanı sıra beslenme, sporcunun performansını belirleyen en önemli etmenlerden biridir. Bu tezde Spor Bilimleri Fakültesi öğrencilerinin sporcu beslenmesi hakkındaki bilgi düzeyleri ile beslenme alışkanlıklarını belirlemek ve ilişkili faktörleri değerlendirmek amaçlandı. Kesitsel tipte yapılan araştırma 2019-2020 bahar yarıyılında Aksaray Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi'nde öğrenim görmekte olan 216 öğrenci üzerinde gerçekleştirildi. Literatür taraması sonucu oluşturulmuş anket formu ile birlikte 'Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği' ve besin tüketim sıklığı anket formu yüz yüze görüşme tekniğiyle uygulandı. Veriler SPSS 24.0 programına girilerek, analizi yapıldı. Çalışmamıza katılan öğrencilerin yaş ortalaması 21,16±1,56 yıldı. Öğrenciler sporcu beslenmesi konusunda bilgiyi en çok antrenörlerden (%40,40) ve okuldan (ders) (%40,40) edindiklerini ifade etti. Beslenme planını düzenleyecek kişinin diyetisyen olması gerektiğini düşünen öğrencilerin oranı %63,90'dı.Katılımcıların Sporcu Beslenme Bilgisi Ölçeği'nden (SBBÖ) aldıkları puan ortancası 30,88(20,58–41,17) idi. SBBÖ puanlarına göre öğrencilerin %95,80'i zayıf bilgi düzeyine sahipti. Öğrencilerin SBBÖ puanları ile öğrenim gördükleri sınıf arasında anlamlı bir ilişki saptandı (p=0,006). Öğrencilerin SBBÖ puanları ile spor branşları arasında ilişki olduğu bulundu (p=0,019). Sonuç olarak, çalışmamızdaki öğrencilerin yarısından fazlasının beslenme eğitimi almadığı tespit edildi. Öğrencilerin neredeyse tamamının sporcu beslenmesi ile ilgili bilgi düzeyi zayıf olarak saptandı. Öğrencilerin neredeyse tamamının performansın artması için sporcu beslenmesi eğitimini gerekli gördüğü tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In addition to genetic makeup and appropriate training, nutrition is one of the most important factors determining the performance of the athlete. In this thesis, it was aimed to determine the knowledge levels and nutritional habits of the students of the Faculty of Sports Sciences about athlete's nutrition and to evaluate the related factors. The cross-sectional study was conducted with 216 students studying at Aksaray University, Faculty of Sport Sciences in the 2019-2020 Spring Semester. Along with the questionnaire form created as a result of the literature review, the Athlete Nutrition Information Scale and the food consumption frequency questionnaire were applied with an interview technique. The data were analyzed with SPSS 24.0 program. The average age of the students participating in our study was 21,16 ± 1,56 years. The students stated that they mostly learned about sports nutrition from trainers (40,40%) and school (40,40%). The ratio of the students thinking that the person who will arrange the nutrition plan should be a dietician was 63,90%. The median value of the scores the participants got from the Sports Nutrition Knowledge Scale (SSTS) was 30,88(20,58–41,17). According to the SSTS scores, 95.80% of the students had a weak knowledge level. A significant relationship was found between the students' SSTS scores and their classes (p=0,006). It was found that there is a relationship between students' SSTS scores and sports branches (p=0,019). As a result, it was found that more than half of the participants in our study did not receive nutrition education. Almost all of the students had poor knowledge about sports nutrition. It was determined that almost all of the participants considered sports nutrition training is necessary to increase the performance.