Turbojet engine starting performance evaluation
Turbojet motoru başlatma performansı değerlendirmesi
  1. Tez No: 993299
  2. Yazar: SENİH ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ EKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Aeronautical Engineering
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Teknolojileri Ana Bilim Dalı
Özet
Turbojet motorunun başarıyla çalıştırılması, özellikle erken geliştirme aşamalarında, büyük ölçüde başlatıcı (starter) sisteminin seçimine ve kompresör kararsızlık (surge) marjının yönetimine bağlıdır. Bu çalışma, motor başlatıcı boyutlandırmasının ve bleed hava zamanlamasının kompresör kararsızlık davranışı ve motor çalıştırma performansı üzerindeki birleşik etkilerini incelemektedir. Fizik tabanlı bir benzetim modeli, sıfır hız interpolasyon tekniklerinden yararlanılarak rölanti altı koşullara genişletilmiş ölçeklenmiş turbomakine haritaları kullanılarak geliştirilmiştir. Geleneksel verimlilik temelli performans haritaları yerine, düşük hız dinamiklerini daha doğru yakalamak maksadıyla tork tabanlı turbomakine haritaları kullanılmıştır. Dört farklı başlatıcı tork kapasitesi ile dört farklı kompresör kararsızlık bleed zamanlamasının kombinasyonu oluşturularak toplam on altı farklı çalıştırma senaryosu analiz edilmiştir. Sonuçlar, daha güçlü bir starter seçiminin motorun hızlanma süresini önemli ölçüde azalttığını ve kompresör kararsızlık marjını sınırlı ölçüde artırdığını göstermektedir. Ancak, bu aynı zamanda ağırlık ve hacimde artışa yol açmakta olup, bu durum havacılık uygulamalarında kritik bir dezavantaj teşkil etmektedir. Öte yandan, çalıştırma sırasında kompresör çıkışından çekilen bleed hava miktarının artırılması, kompresör basınç oranını düşürerek çalışma noktasını kompresör kararsızlık hattından uzaklaştırmakta ve böylece kompresör kararsızlık marjını büyük ölçüde iyileştirmektedir. Ancak bu strateji, türbin giriş sıcaklığında artışa yol açmakta ve uzun süreli başlatma sekanslarında termal riskler doğurabilmektedir. İncelenen on altı durum arasında, altı kombinasyon başlatma dizisi boyunca kompresör kararsızlık marjını %10 güvenlik eşiğinin üzerinde tutmaktadır. Bununla birlikte, bu altı durumdan beşi 900 K'lik başlatma egzoz gaz sıcaklığı limitini aşmaktadır. Netice olarak, kompresör kararsızlık koruması, termal sınırlar, başlatıcı ağırlığı ve motor başlatma süresi gereksinimleri dikkate alınarak nihai bir başlatıcı ve kompresör kararsızlık bleed planı seçilmektedir. Bu çalışma, kavramsal tasarım aşamasında güvenilir çalıştırmayı sağlarken güvenlikten ödün vermeyen ve platform kısıtlarını aşmayan optimal başlatıcı ve bleed konfigürasyonlarını arayan motor tasarımcılarına değerli bir bakış açısı sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The successful starting of a turbojet engine, particularly in the early development phases, depends significantly on the selection of the starter system and the management of surge margin. This study investigates the combined effects of starter sizing and bleed air scheduling on compressor surge behavior and engine starting performance. A physics-based simulation model was developed using scaled turbomachinery maps extended to sub-idle conditions by applying zero-speed interpolation techniques. Instead of conventional efficiency-based performance maps, torque-based maps were employed to capture low-speed dynamics more accurately. Sixteen different start scenarios were analyzed by combining four different starter torque capacities with four different surge bleed schedules. Results show that selecting a more powerful starter significantly reduces engine starting time and modestly increases the surge margin. However, this also results in increased weight and volume, which are critical drawbacks in aerospace applications. On the other hand, increasing the amount of bleed air extracted from the compressor outlet during starting greatly improves surge margin by reducing the compressor pressure ratio, moving the operating point away from the surge line. Nevertheless, this strategy leads to an increase in turbine inlet temperature (TIT), which may cause thermal risks during prolonged start sequences. Among the sixteen cases studied, six combinations maintain the compressor surge margin above the 10% safety threshold throughout the start sequence. However, four of these six cases exceed the 900 K starting EGT limit. For the remaining two cases, although the start times are similar, one requires a heavier starter. Consequently, a final selection of a starter and handling bleed schedule is made, balancing surge protection, thermal limits, starter weight considerations and starting time requirements. This study contributes valuable insight for engine designers seeking optimal starter and bleed configurations during the conceptual phase, ensuring reliable starts without compromising safety or exceeding platform constraints.