Standart maliyet sistemi: Konfeksiyon işletmesinde bir uygulama
- Tez No: 93912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELİM PAZARÇEVİREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 185
Özet
Bu çalışmada maliyet muhasebesi temel kavramları ve standart maliyet sistemi hakkında teorik bilgi ile birlikte konfeksiyon işletmesinde standart maliyet sistemine ilişkin örnek bir uygulamaya yer verilmiştir. Günümüz işletmelerinin artan rekabet ortamında ayakta kalabilmeleri için üretim maliyetlerini kontrol altında tutabilmeleri önemli şartlardan biridir. İşte standart maliyet sistemi işletmelere bu konuda yardımcı olmaktadır. Son yıllarda dünyada bu sistemin uygulandığı işletme sayısında önemli artışlar olmuştur. Ülkemizde ise çok az sayıda firma bu sistemi kullanılmaktadır. Sistemin özü, üretilecek mal ve hizmetin maliyetini bilimsel metotlarla önceden tespit ederek belirli kapasiteler için bütçelemek suretiyle, gelecekte olması gereken maliyeti ortaya koymaktadır. Standart maliyet sistemi, olması gereken maliyetle gerçekleşen maliyeti karşılaştırarak, kontrol etme ve performans ölçümüne imkan vermektedir. Dört bölümden oluşan çalışmamızın birinci bölümünde maliyet muhasebesinin temel kavramları, ikinci bölümde standart maliyet sistemi, standartların saptanması, sapmalar incelenmiştir. Üçüncü bölümde bir firma üzerinde yapılan uygulamaya yer verilmiştir. Dördüncü bölümde ise sonuç ve öneriler kısmı yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, main concepts of cost accounting and theoretical information about standard costing system are made together with a costing system application on a ready- made clothes business. Nowadays, controlling the production costs is one of the important aspects of businesses which are trying in to survive in the increasing competitive market. So standard costing system helps in this point. Recent years, this system is applied in the enterprises very frequently all over the based world. But, in Turkey a few enterprises use this system. The main part of the system is on determination of the costs of the products and services before producing by budgeting with different capacities. This will determine the future costing products and services. Standard costing system enables to control and measure performance by comparing the estimated with realized cost. The study has four sections. In the first section main concepts of cost accounting; in the second section standard costing system is given and defining the standards and deviations are investigated. In the third section an application on a sample firm is explained. The conclusion and suggestions are given on the fourth section.