Hodgkin lenfoma hastalarında CONUT ve PNI skorunun prognostik faktör olarak retrospektif değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of CONUT and PNI scores as prognostic factors in patients with hodgkin lymphoma
  1. Tez No: 939126
  2. Yazar: DİDEM KOCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR SOYER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, İç Hastalıkları, Hematology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Amaç: Hodgkin lenfoma (HL), genç erişkinlerde daha sık görülen ve yüksek tedavi başarı oranlarına rağmen klinik seyri bireyler arasında değişkenlik gösterebilen bir hematolojik malignitedir. Erken evre hastalarda standart tedavi ile sağkalım oranları %90'a ulaşsa da hastalığın seyri ve prognozunu etkileyebilecek faktörlerin belirlenmesi önemlidir. Son yıllarda malignite hastalarında nütrisyonel durumun hastalık prognozuna etkisi üzerinde çalışmalar artmıştır. Kontrollü Nütrisyonel Durum (CONUT) skoru ve Prognostik Nütrisyonel İndeks (PNI) nütrisyon durumunu değerlendirmede ön plana çıkmaktadır. Ancak, HL'de bu parametrelerin prognostik değerine dair veriler sınırlıdır. Çalışmamız HL hastalarında CONUT skoru ve PNI değerlerinin hastalık seyri ve sağkalım üzerindeki etkisini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 2005-2024 yılları arasında Ege Üniversitesi Hematoloji kliniğinde HL tanısıyla izlenen 326 hastanın verileri retrospektif olarak incelendi. Tanı patolojik bulgularla doğrulandı ve evreleme için Ann Arbor evreleme sistemi-Cotswolds modifikasyonu kullanıldı. İleri evre hastalar evre IIB bulky, evre III ve IV olarak sınıflandırıldı ve bu hastalar için IPS 3-7 skorları hesaplandı. Erken evre hastalar ise EORTC kriterlerine göre favorable ve unfavorable olarak ayrıldı. CONUT skoru verisi bulunan 188 hasta çalışmaya dahil edildi. Bulgular: Çalışmada 326 hastadan oluşan genel popülasyon verileri incelendi. Genel popülasyon hasta grubumuzun medyan yaşı 36 ve %57,4'ü erkekti. Klasik Hodgkin lenfoma (cHL) hastaların %89,9'unu; nodüler lenfosit predominant HL (NLPHL) %9,8'unu oluştururken cHL alt tiplerinden nodüler sklerozan (NScHL) %52,9 oran ile en sık görüldü. Ortalama genel sağkalım süresi 71,28±49,69 ay olarak hesaplandı. Genel popülasyonumuzda IPS-7 ve IPS-3 skorları ile genel sağkalım arasında anlamlı ilişki (p56 cut-off değeri düşük sensitivite ve spesifite nedeniyle kullanılmamıştır. CONUT skoru hesaplanan hastaların medyan yaşı 38'dir.
Özet (Çeviri)
Aim: Hodgkin lymphoma (HL), is a hematologic malignancy more prevalent in young adults, exhibits variable clinical courses despite high treatment success rates. While standard therapy achieves survival rates of up to 90% in early-stage patients, identifying factors that may influence disease progression and prognosis remains crucial. In recent years, studies have increasingly focused on the impact of nutritional status on disease prognosis in malignancy patients. The Controlling Nutritional Status (CONUT) score and Prognostic Nutritional Index (PNI) are prominent in assessing nutritional status. However, data regarding the prognostic value of these parameters in HL remain limited. Our study aims to evaluate the effects of CONUT scores and PNI values on disease course and survival in HL patients. Materials and Method: In this study, data from 326 patients diagnosed with Hodgkin lymphoma (HL) and followed at the Ege University Hematology clinic between 2005 and 2024 were retrospectively analyzed. Diagnosis was confirmed by pathological findings, and the Ann Arbor staging system-Cotswolds modification was used for staging. Advanced-stage patients were classified as stage IIB bulky, stage III, and stage IV, and IPS 3-7 scores were calculated for these patients. Early-stage patients were categorized as favorable and unfavorable according to the EORTC criteria. A total of 188 patients with available CONUT scores were included in the study. Results: In this study, data from a general population of 326 patients were analyzed. Classical Hodgkin lymphoma (cHL) accounted for 89.9% of cases, while nodular lymphocyte-predominant HL (NLPHL) comprised 9.8%. Among cHL subtypes, nodular sclerosis (NScHL) was the most prevalent, observed in 52.9% of patients. The mean overall survival was calculated as 71.28±49.69 months. A significant correlation was found between IPS-7 and IPS-3 scores and overall survival in the general population (p56 was not utilized due to low sensitivity and specificity. The median age of patients with calculated CONUT scores was 38 years.