Geriatrik bireylerde polifarmasinin günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisi
The effect of polypharmacy on activites of daily living in geriatric individuals
  1. Tez No: 939127
  2. Yazar: BATUKAN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN ÇOBAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Geriatri, İç Hastalıkları, Geriatrics, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Polifarmasi özellikle 65 yaş ve üzeri kişilerde görülen bir tıbbı sorundur. Gerek dünyada gerekse de ülkemizde doğurganlık hızında ortaya çıkan azalma ve gelişen sağlık endüstrisi sebebiyle yaşlı nüfus artmakta ve ortalama yaşam süresi uzamaktadır. Geriatrik popülasyonun arttığı bu ortamda polifarmasi önemli bir halk sağlığı sorunudur. Bu çalışma Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Geriatri ve İç Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran yaşlılarda polifarmasinin günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırmaya 80 gönüllü katılımcı dahil edildi. Katılımcıların % 45'i (n=36) kadın, % 55'i (n=44 erkek) olup, araştırma grubunun yaş ortalaması 70,96±4,56 (min:65; max:85) yıl idi. Çalışmaya katılmayı kabul eden ve Asgari Bilgilendirilmiş Gönüllü Olur Formu imzalayan 80 hastaya polifarmasinin günlük yaşam aktiviteleri üzerine etkisini araştırmak amacıyla "Fonksiyonel Bağımsızlık Ölçeği'' uygulanmıştır. İlaç kullanım sayısına göre fonksiyonel bağımsızlık skoru ve alt ölçek ortalamaları karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Polypharmacy is a medical issue commonly observed in individuals aged 65 and over. Due to the declining fertility rate worldwide and in our country, along with advancements in the healthcare industry, the elderly population is increasing, and the average life expectancy is extending. In this context, where the geriatric population is growing, polypharmacy has become a significant public health concern. This study was conducted to determine the impact of polypharmacy on daily living activities in elderly patients who applied to the Geriatrics and Internal Medicine Outpatient Clinic of Akdeniz University Faculty of Medicine Hospital. A total of 80 voluntary participants were included in the study. Of the participants, 45% (n=36) were female, and 55% (n=44) were male, with a mean age of 70.96±4.56 years (min: 65; max: 85). The“Functional Independence Measure”was applied to 80 patients who agreed to participate in the study and signed the Minimum Informed Consent Form to investigate the effects of polypharmacy on daily living activities. Functional independence scores and subscale averages were compared based on the number of medications used.