Gürültü ve solvent maruziyetinin vestibüler sistem ve postüral farkındalık üzerindeki etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of noise and solvent exposure on vestibular system and postural awareness
- Tez No: 939139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZHAN DİZDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Bu çalışmanın temel amacı, gürültü ve solvent maruziyetinin vestibüler sistem üzerinde oluşturabileceği nörofizyolojik değişiklikleri ve bu değişimlerin bireylerin denge kontrolü ile postüral farkındalığı üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Çalışmanın ikinci amacı, gürültü ve solvent maruziyetinin postüral kontrol mekanizmaları üzerindeki etkilerini değerlendirmek ve bu etkilerin bireylerin günlük yaşam aktivitelerine olan yansımalarını analiz etmektir. Bu bağlamda elde edilen verilerin, denge, postür ve ilişkili nörofizyolojik değişimlerin öngörülmesinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Bu çalışmada 18-25 yaş aralığında ve çalışma ortamında solvent ve gürültüye birlikte maruz kalan 35 birey çalışma grubunu oluştururken, kontrol grubu çalışma hayatında solvent ve gürültü maruziyeti olmayan 35 kişiden oluşmaktadır. Çalışmaya katılan bireylerin dengeleri statik postürografi cihazıyla değerlendirilmiş olup günlük aktivitelerde duruş ve postürü değerlendiren ve ergonomik farkındalığı sorgulayan Postüral Alışkanlık ve Farkındalık Ölçeği (PAFÖ) kullanıldı. Çalışma ve kontrol grubu arasındaki postürografi parametreleri ve anket sonuçları karşılaştırıldı. Bulgular: Olguların cinsiyet, gelir durumu, meslekteki süre, boy, ağırlık ve VKİ' lerinde, gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlenmiştir (p>0,05). Çalışma grubunun yaş (29,61±8,95 yıl) ortalamasının, kontrol grubuna (23,20±4,71 yıl) göre, istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu saptanmıştır (p0,05). Statik postürografi testinde Balance Screening testinin EO (Eyes Open) boyutunun çalışma grubunda (10,33±1,70) ortalamasının, kontrol grubuna (8,23±1,80) kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
Objective: The main objective of this study was to examine the neurophysiological changes that noise and solvent exposure may cause on the vestibular system and the effects of these changes on balance control and postural awareness of individuals. The second objective of the study was to assess the effects of noise and solvent exposure on postural control mechanisms and to analyze the impact of these effects on individuals' activities of daily living. In this context, the usefulness of the data obtained in predicting balance, posture and related neurophysiological changes was examined. Materials and Methods: The study included 35 people aged 18 to 25 exposed to a combination of solvents and noise at work, and 35 people exposed to no solvents or noise at work. The balance of the subjects in the study was assessed using a static posturography device and the Postural Habits and Awareness Scale (PHAS), which assesses posture and posture in daily activities and asks about ergonomic awareness. The posturography parameters and the scores of the questionnaires were compared between two groups. Results: A subsequent analysis revealed no statistically noteworthy disparities in terms of gender, income status, duration of employment, height, weight, and BMI among the subjects, as indicated by p-values greater than 0.05 across the specified groups. The mean age of the experimental group (29.61±8.95 years) was found to be considerably higher than that of the control group (23.20±4.71 years) (p0.05). In the static posturography test, the mean of the Eyes Open (EO) dimension of the Balance Screening test was statistically significantly higher in the study group (10.33±1.70) compared to the control group (8.23±1.80).