Primer/sekonder antifosfolipid sendromlu hastalardaki mikrotrombotik/mikroanjiopatik bulgular ve prognoza ilişkisi
Evaluation of microangiopathic involvement and it's effects on prognosis in patients with primary or secondary anti-phospholipid syndrome
  1. Tez No: 939140
  2. Yazar: SELİN TEZEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAHAR ARTIM ESEN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, İç Hastalıkları, Rheumatology, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaçlar: Antifosfolipid sendromu (AFS), farklı klinik prezentasyonlarla karşımıza çıkabilen multisistemik bir hastalıktır. Hastalık seyrinde mikrovasküler tutulumlar sıklıkla görülebilmekte ve antikoagülan dışı ek tedavi ihtiyacı olabilmektedir. Çalışmamızda hastaların mevcut mikrovasküler tutulumları ile olası mikrovasküler tutulum odaklarını ve prognoza etkisini değerlendirmeyi amaçladık. Hastalar ve Yöntemler: Çalışmamıza İstanbul Tıp Fakültesi Romatoloji Bilim Dalı polikliniğinden takipli AFS tanılı 39 hasta dahil edildi. Hastalara tırnak dibi kapilleroskopisi (TDK), nörolojik muayene ve nöropsikolojik testler (NPT) uygulandı. Takip süreçlerinde çekilmiş kranyal ve kardiyak MR görüntüleri değerlendirildi. Bulgular: Hastalarımızın %41'inde en az bir mikrovasküler tutulum mevcuttu.
Özet (Çeviri)
Objectives: Anti-Phospholipid Syndrome (APS) is a multisystemic disease with various clinical presentations. Disease course frequently involves microvascular involvement requiring additional treatment other than anti-coagulants. In the study, both clinically evident and suspected subclinical microvascular involvement were evaluated in patients with antiphospholipid syndrome. Patients and Methods: Clinical and laboratory data of 39 APS patients from rheumatology outpatient clinics were evaluated. Microvascular involvement was assessed via nailfold capilleroscopy(NFC), neurological involvement through cranial magnetic resonance imaging(MRI) and neuropsychological tests(NPTs), and cardiac involvement using cardiac MRI. Results: %41 of our patients had at least one microvascular involvement. History of hypertension and smoking were more prominent in patients with mirovascular involvement.